SeaPhantom – tulevaisuuden moottorivene?

Ei, tässä ei ole kyseessä seuraavan Batman elokuvan Bat-veneestä. Kuvassa esitelty vene, nimeltään SeaPhantom on Yhdysvaltalaisen David Borman nimisen keksijän innovatiivinen, vakavasti otettava moottorivenekonsepti.
SeaPhantom veneen perusajatuksen on, että vene kirjaimellisesti lentää veden yläpuolella siipiensä varassa. Siipien alle ohjautuva ilma siis nostaa suurimman osan veneestä veden pinnalle, jättäen ainoastaan moottorin, sekä jousituksesta huolehtivat sukset kiinni veden pintaan. Tällä tavalla veden tuottama vastus poistuu lähes kokonaan, ja vene saadaan vauhditettua huimiin nopeuksiin huomattavasti pienemmällä teholla, kuin tavallinen pikavene.
SeaPhantom veneen kehittäjä on itse antanut tuotteelleen sloganiksi “Helicopter speed. Powerboat price”, eli suomeksi käännettynä helikopterin nopeus, pikaveneen hinnalla. Tällä hetkellä veneen prototyyppi kykenee noin 110 kilometrin tuntinopeuteen, mutta ensimmäiselle kaupalliselle versiolle keksijä lupaa vielä paljon vaikuttavimpia speksejä.
SeaPhantom veneen ensimmäinen kaupallinen versio on suunniteltu kuljettamaan 24 henkilöä, noin 220 kilometrin tuntinopeudella. Hintaa tälle huippunopealle matkustuslaivalle on arvioitu puolestaan 2,5 Miljoonaa jenkkitaalaa. Tällä menolla matka esimerkiksi Helsingistä Tallinnaan taittuisi alle 40 minuutissa.
Oheisella videolla vielä lisää tietoa tästä huiman oloisesta konseptista.
Lähde: www.thecoolhunter.net





(3 ääntä, keskiarvo: 3.33 / 5)



Tuli mieleen Neuvostoliiton Eraknoplan. http://en.wikipedia.org/wiki/Ekranoplan Se tosin oli ennemmin lentokone kuin vene.
Dokumentti härvelistä-> http://www.youtube.com/watch?v=q6HQSNERadQ
Ajatus on vanha. Löysin Suomen kuvalehden v.1929 numerosta kuvan konstruktiosta, jossa pieneen avopaattiin oli väsätty ylätaso ja perään jonkinlainen peräprutku.