Ukkosmyrskyn etäisyysmittari

Muistan, kuinka jo lapsena mökillä ukkosen etäisyyttä arvioitiin laskemalla salaman välähdyksestä jyrähdykseen kuluvien sekuntien määrää. Homma perustui siihen, että esimerkiksi viiden kilometrin päässä tapahtuvan salamaniskun äänellä kestää huomattavasti pidempi aika saavuttaa kohde, kuin valon nopeudella kulkevalla salaman välähdyksellä.
Arvio tehtiin tapaan, että 5 sekuntia välähdyksestä jyrähdykseen tarkoitti ukkosen olevan viiden kilometrin päässä. Mikäli väli lyheni, ukkonen oli sitten lähestymässä ja toisin päin. Sekuntien suhteesta kilometrien määrään en ole enää varma.
Samaan toimintaperiaatteeseen perustuu myös tämä StrikeAlert niminen ukkosmyrskyn etäisyysmittari. Mittari mittaa valo- ja äänisensorien avulla ukkosen välähdyksiä ja jyrähdyksiä. Havaintojen perusteella laite arvioi ukkosmyrskyn etäisyyden, sekä sen, että onko myrsky loittonemassa vai lähestymässä. Kun laitetta kantava henkilö on ukkosmyrskyn iskuetäisyydellä, laite alkaa piippaamaan.
Kunnon erämies hoitaa tämänkin arvion edelleen tietysti ilman erillistä värkkiä, mutta myös tarkoitusta varten suunniteltu laite on nyt olemassa. StrikeAlert mittarin suositushinta Yhdysvalloissa on $79,95.
Lähde: www.strikealert.com
Kerro mielipiteesi, niin sinut palkitaan 6,50 € kyselyä kohden! - Klikkaa tästä -





(15 ääntä, keskiarvo: 4.13 / 5)
(4.75 / 5)



Jaaha. Käsittääkseni äänen nopeus on noin 340 metriä/sekunnissa suomalaisessa suvessa. Eli jos välähdyksestä pamahdukseen kestää 9 sekuntia, löi salama noin 3 km:n päässä.
Jotain jenkkisalamavideota taannoin katselin, siellä “Asijantuntia” sanoi että maili per sekunti, välähdyksestä jyrähdykseen, millä perusteella voi päätellä salaman etäisyyden. On se hieno maa kun äänikin menee niin nopeasti
Jos nyt tarkkoja ollaan, niin äänen nopeus ilmassa riippuu ilman lämpötilasta. Nopeus saadaan kaavasta c1 = c2 neliöjuuri T1/T2, jossa c2 on tunnettu nopeus ja T2 tunnettu lämpötila. Hyvät luvut tuohon ovat 273K (~0C) ja 331,4m/s. Kun T1:n paikalle laittaa uuden lämpötilan, niin äänen nopeus on helppo laskea. Jos siihen laittaa vaikkapa 293K (20C), mikä on melko lähellä ukkossään lämpötilaa, niin äänen nopeudeksi saadaan 343m/s.
Mutta tavallinen tallaaja voi aivan hyvillä mielin laskea, että 1s = 340m
Aivan loistavaa ja hienoa! Kiitos tarkennuksista!
Heh… Minäkin tässä jo mietin, että eikös se ollut 1/3 km per sekuntti, eli uimassa uskalsi olla kunnes se on sekunnin päässä. (Joku joskus sanoi että salama etenisi vedessä parisataa metriä kunnes muuttuisi vaarattomaksi. En koskaan kuollut ukkosmyrskyssä järveen.)
Niilomaan. Seuraava Salama voi helposti iskee 300m päähän edellisestä toi ei oo oikein fiksu sääntö. Ilmankosteus vaikuttaa myös nopeuteen!