Mars, Twix, Bounty ja Snickers patukat eivät enää sovellu kasvissyöjille

Mars, Twix, Bounty ja Snickers patukat eivät enää sovellu kasvissyöjille

Jos olet kasvissyöjä ja suklaan ystävä, niin tästä lähtien joudut valitettavasti sanomaan hyvästit elintarvikevalmistaja Masterfoodsin valmistamille suklaapatukoille. Masterfoods ilmoitti nimittäin äskettäin, että se on alkanut käyttää suklaapatukkojensa valmistuksessa vasikan vatsalaukusta uutettavaa juoksutetta, joten käytännössä valmistajan patukat tulevat jatkossa sisältämään vasikan lihaa.

Masterfoods yrityksen valikoimiin kuuluu useita tunnettuja Patukkabrändejä, kuten Mars, Snickers, Bounty ja Twix. Kaikki edellisistä patukoista siis tulevat jatkossa sisältämään kyseistä valmistusainetta.

Yrityksen edustaja kertoo myöntäen, että suklaapatukka ei enää sovellu “tiukoille kasvissyöjille”, mutta jos et ole niin tiukka kasvissyöntivakaumuksestasi, niin siinä tapauksessa suklaapatukoita voi vielä syödä.

Vaikka en kasvissyöjä olekaan, niin pistää miettimään, että olikohan tämäkin nyt tarpeellista?

Lähde: news.bbc.co.uk

Muokattu 21.5.2006 Masterfoods on runsaan asiakaspalautteen johdosta pyörtänyt päätöksensä ja päättänyt pitää patukat kasvis- ja maitoperäisinä. Lähde: www.hippyshopper.com

32 Kommenttia aiheeseen “Mars, Twix, Bounty ja Snickers patukat eivät enää sovellu kasvissyöjille” liittyen

  1. Janne kirjoitti 14.5.2007. 18:28. Linkki kommenttiin |

    No, eipä kyseiset patukat ole muutenkaan kasvissyöjille sopineet, kun maitoa sisältävät.

  2. Erkki Kirjalainen kirjoitti 14.5.2007. 18:33. Linkki kommenttiin |

    Nyt puhuimme kasvissyöjistä, emme vegaaneista.

  3. Kari kirjoitti 14.5.2007. 18:58. Linkki kommenttiin |

    Niin, kasvissyöjä tai ei, niin vasikan syönti muutenkaan ei hirveän eettistä ole. Ei ole sattumaa, että nimi on vasikka, eikä lehmän pentu. Ravintolassa olisi pahempi markkinoida päivällliseksi lehmän pentua. Tai broileri, kuuden viikon ikäisenä pistetään kaula poikki.

  4. Wespa kirjoitti 14.5.2007. 19:23. Linkki kommenttiin |

    Lihaaa… raakaaa lihaaa…

  5. Åke kirjoitti 14.5.2007. 19:32. Linkki kommenttiin |

    Hyi stna, nyt loppui noitten käyttö, vaikken kasvissyöjä ookkaan.

  6. 715517 kirjoitti 14.5.2007. 19:40. Linkki kommenttiin |

    Hyh… ei olisi välttämättä tarvinnut tietää tuota… Vasikan vatsalaukku nestettä….

  7. Toukka kirjoitti 14.5.2007. 19:54. Linkki kommenttiin |

    Erkki:1337-/leetspeakilla 715517 on tissit.
    Lisää aiheesta osoitteessa http://fi.wikipedia.org/wiki/Leetspeak

  8. Erkki Kirjalainen kirjoitti 14.5.2007. 19:57. Linkki kommenttiin |

    No jopas. kaikkea sitä…

  9. voivoi kirjoitti 14.5.2007. 20:02. Linkki kommenttiin |

    nössöi tyhmii ja hihhuleit täynnä tää palsta. onko niin kauhiaa syödä eläintä. voi j******** kyllä sitä pitäisi ihmisten pysyy ihmisinä eikä kaneina.

  10. Erkki Kirjalainen kirjoitti 14.5.2007. 20:13. Linkki kommenttiin |

    Kyllä - harvoin sitä täällä lukee kommentteja, joissa on rivien välissä tulkittavissa tuollainen kirjoittajan nerokkuus. Hyvä voivoi, jatka samaan malliin. Me kumarramme! ;-)

  11. Janne kirjoitti 14.5.2007. 20:31. Linkki kommenttiin |

    Erkki, vegaanit ulottavat eläinkunnan tuotteista ja eläinten hyödyntämisestä kieltäytymisen myös muihin asioihin kuin ruokaan. Eli villa, nahka, eläinkokeet yms. ovat pannassa. Vegetarismi taas on eläinkunnan tuotteista kieltäytymistä juuri ruoan kohdalla. Sitten on tietysti kaikenlaisilla liitteillä varustettuja vegetaristeja, mutta minä ainakaan en moisista käyttäisi kasvissyöjä-termiä.

  12. Mr Garrison kirjoitti 14.5.2007. 20:32. Linkki kommenttiin |

    Verta ja lihaa!

  13. Erkki Kirjalainen kirjoitti 14.5.2007. 20:40. Linkki kommenttiin |

    No jopas. Tuntemani ihmiset, jotka väittävät olevansa kasvissyöjiä, syövät kyllä juustoa ja maitosuklaata. Ota näistä sitten selvää.

  14. Jussi kirjoitti 14.5.2007. 20:53. Linkki kommenttiin |

    No voi kamala!
    Eläimet on kautta aikojen toinen toisiaan popsineet. Ei siinä vasikankaan mahalaukussa mitää ihmeellistä pitäisi olla. Ihminen tarvitsee eläinperäisiä proteiineja, koska ei itse pysty kunnolla kaikkia aminohappoja valmistamaan.
    Suklaapatukoiden syömisen lopettamiseen parempi syy on niiden silkka epäterveellisyys; siis ylimääräistä energian saantia tarkoitan.

  15. Huh huh... kirjoitti 14.5.2007. 21:34. Linkki kommenttiin |

    Eipä taida moni tietää, että joissakin hajuvesissä käytetään ambra nimistä ainetta pidentämään tuoksun kestoa. Mistä sitä saadaan? No tietenkin sairaan kaskelotti valaan oksennuksesta!

  16. ... kirjoitti 14.5.2007. 22:50. Linkki kommenttiin |

    Miksi täytyy tuollaista alkaa tunkea patukoihin???kyllä ne ennenkin ovat toimineet niin kuin niiden pitää…siis lihottavat…ei niin että se mitenkään haittaisi että patukoihin laitetaan jotain litkua vasikan mahasta.mutta miksi???

  17. Jyrki kirjoitti 14.5.2007. 22:56. Linkki kommenttiin |

    No entäpä sitten trateilla pakkosyötettyjen hanhien maksat ja ties minkä eläimen ja mistä osista keitetyt liivatteet. Liivatettahan on melkein kaikissa karkeissa. Ja esimerkiksi nykyään myös Ingmannin rasvattomissa jogurteissa. Tiedustelin konsulentilta syytä liivatteen lisäämisestä tuotteeseen. Vastaus oli, että muuten tulee liian vetelää ja asiakkaat olivat valittaneet, että tipahtaa lusikalta syliin, ennen todellista määränpäätä eli suuta. Onneksi tuoteselosteet ovat nykyään hyvin esillä.

  18. Julle kirjoitti 14.5.2007. 23:11. Linkki kommenttiin |

    No siis, onhan noita eläinkunnan tuotteita monissa karkeissakin. Ja wikipediasta lainaten: “Liivate eli gelatiini on proteiinia, jota valmistetaan naudan tai sian nahasta, luista ja jänteistä sekä sampikalan uimarakosta pitkään keittämällä.” Eli seuraavan kerran kun napsitte Pantteri karkkeja tai muita mättöjä missä on liivatetta niin ajatelkaa tuota :P Omia syömisiä tuo ei ole kuitenkaan estänyt.

  19. kommentti kirjoitti 14.5.2007. 23:37. Linkki kommenttiin |

    Ei tarvii sit ostaa tollasiakaan enää.

  20. jaska kirjoitti 15.5.2007. 0:04. Linkki kommenttiin |

    No eihän ne patukat nyt varsinaisesti mitään lihaa sisällä. Ei se siitä enemmän tai vähemmän kasvisruoaksi tule, jos otetaan juoksutetta vasikan vatsasta.

    Niile tiedoksi, jotka valittavat, että “iik! yäk! mahanesteitä ruoassa!”: esimerkiksi juusto valmistetaan juurikin tuolla tavalla. Onko juusto liharuokaa? Onko juusto erityisen ällöttävää mahaeritemössöä? Katsokaapa vaikka pyykinpesuaineen pakkausselostetta. Entsyymit ne sielläkin loistavat läsnäolollaan.

  21. esko kirjoitti 15.5.2007. 8:20. Linkki kommenttiin |

    Eläimet on tehty syötäviksi ja nahat vaatteiksi. Levähipit voivat kasvatella niitä itujaan ihan rauhassa, onneksi jokaisella on vapaus syödä mitä tykkää eikä tarvitse välittää tuollaisista viherpiiperöistä.

  22. ei mikään hippi kirjoitti 15.5.2007. 11:48. Linkki kommenttiin |

    oikein esko! Olet miesten mies. Toivottavasti olet noin avarakatseinen kaiken tekemisesi suhteen sillä varmasti homoilu on miesten hommaa ja ämmät pitäis kaikki ampua ihan niin kuin kaikki on levähippejä ja kommareita. Kunnon punaniskat kunniaan!

  23. Pipo kirjoitti 15.5.2007. 15:30. Linkki kommenttiin |

    Btw, tekstissä luke että mahanesteitä käytetään valmistuksessa, eikä suoraan laiteta siihen patukkaan.

    Vastaukseksi …:lle

  24. riistan ystävä kirjoitti 15.5.2007. 17:38. Linkki kommenttiin |

    “Levähipit voivat kasvatella niitä itujaan ihan rauhassa, onneksi jokaisella on vapaus syödä mitä tykkää eikä tarvitse välittää tuollaisista viherpiiperöistä.”

    Eihän se kellekään kuulu, mitä kukakin syö, mutta fiksu ihminen ajattelee asiat loppuun ennen suuren suunsa avaamista. Kannattaisi ehkä miettiä kuinka paljon syötäväksi kasvatettava eläin syö “viherpiiperöiden” kasvattamia kasveja kasvaakseen syötävään kokoonsa. Monin kerroin oman painonsa. Ei todellakaan ole kestävän kehityksen mukaista toimintaa. Itse en tehotuotettuun lihaan koske ja se on järkevintä niin eettisesti kuin terveydellisestikin.

  25. Beebo kirjoitti 15.5.2007. 22:49. Linkki kommenttiin |

    Ihminen on kaikkiruokaiseksi kehittynyt, ja sellaisena pitäisi pysyäkkin. Ja jotkut vinkuu “hyi vittu en syö, vasikan sisuksia”

    voisin sanoa siihen vaan että melko sama mitä siinä sisällä on, jos hyvältä maistuu, ainut mikä on niin tieto lisää tuskaa.

    Mars maistuu siis yhtä hyvältä EDELLEEN.

  26. Markku kirjoitti 16.5.2007. 8:01. Linkki kommenttiin |

    “Ihminen on kaikkiruokaiseksi kehittynyt, ja sellaisena pitäisi pysyäkkin.”

    Miksi? Jos isovanhempasi söivät pettua, nauriita ja puolipilaantunutta lihaa, pitäisikö sinunkin? Jos esimerkiksi huomattaisiin, että kasvissyöjät elävät pidempään ja sairastavat vanhuudessaan vähemmän, se olisi monille ajatteleville ihmisille hyvä syy siirtyä kasvisruokavalioon. Turha tehdä mitään vain siksi että aiemmin on niin tehty.

  27. Nimetön kirjoitti 16.5.2007. 20:17. Linkki kommenttiin |

    aika paha

  28. Nimetön kirjoitti 17.5.2007. 7:20. Linkki kommenttiin |

    Sehän on tutkittu juttu, että pelkkään kasvisruokavalioon turvautuvat eivät elä yhtä pitkään kuin sekaruokaa syövät - toki kaikkien muiden muuttujien pysyessä lähestulkoon samoina. Eli vasikkaa ja karitsaa nassuun, niin pysytään terveinä! :p

    Ja mun isoisovanhemmat söivät pettua vain ja ainoastaan siksi, että olivat niin köyhiä.

    Terveisin Saarijärven Paavo

  29. Puistokemisti kirjoitti 17.5.2007. 17:49. Linkki kommenttiin |

    Hui hai, mahanesteet sinne tanne. Samalta se kuitenkin nayttaa kun tuolta takaluukusta ulos tulee.

    Ja turha lehman tunteista vikista, alemmat elionmuodot on tarkoitettu syotaviksi.

  30. Nimetön kirjoitti 20.5.2007. 20:11. Linkki kommenttiin |

    Kasvisruoka valion(Lakto-ovo vegetaarinen) terveellisyydestä ei taida olla suuntaan toiseen varmaa tieteellistä tietoa. Löytyykö lähdettä?

  31. Ferrofibrous kirjoitti 25.5.2007. 8:35. Linkki kommenttiin |

    Twix ftw

  32. Pikku pusu kirjoitti 29.9.2007. 11:14. Linkki kommenttiin |

    Vasikan juoksutusmahasta saatava juoksute ei ole lihaa.Juoksutetta on kätetty juuston valmistukseen kautta aikojen.

Jätä kommenttisi