Marsin pinnalta löytynyt suuri luola

psp_3647_1745_cut_b_lg.jpg

Marsin kiertoradalla oleva tiedustelusatelliitti HiRISE kuvasi tämän luolan suuaukon. Tutkijaryhmä on aiemmin havainnut Odyssey THEMIS -satelliitin ottamista kuvista Marsin pinnalla seitsemän luolaa muistuttavaa kuviota. Nyt tutkitaan, mikä tai mitkä niistä olisivat sisäänkäyntejä oletettuun Marsin maanalaiseen luolastoon.

Uudessa kuvassa toivottiin näkyvän luolan sisään, mutta ilmeisesti on niin syvä ja laaja, että valoa ei yksinkertaisesti heijastu ulos. Kameraa yritetään säätää herkemmäksi. Toisaalta valon osuessa luolan reunaan, näkyy selkeästi, että on onnistuneesti tallentanut reiän reunojen muodot. Tämä tarkoittaisi sitä, että luolan sisuksesta tuskin saadaan nykyisillä laitteilla enempää tietoa ja toisaalta sitä, että luola on erittäin suuri. Tiedemiehet etsivät tällä hetkellä samantyyppisiä luolia Maan pinnalta vertailun vuoksi.

Lähde: http://planetary.org

Samaa aihetta sivuavat artikkelit

Arvioi jutun mielenkiintoisuutta
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä (29 arviota, keskiarvo: 4.38/5)

Kommentit

  1. Vote -1 Vote +1Anonyymi
    kirjoittaa:

    Ja eikun retkikuntaa luolastoon. Tuolta saattaisi kenties löytyäkin jotain mielenkiintoista, tosin ei ainakaan pieniä vihreitä miehiä.

  2. Vote -1 Vote +1Wespa
    kirjoittaa:

    Muistaakseni joku avaruusolento/humanoidi-kontaktina ollut väitti aikoinaan, että Marsissa nimenomaan on elämää maan alla. Marsista on myös paljon muita kuvia, jotka viittaavat tähän, mm. se päänmuotoinen “rakennelma”, sekä pyramideja, jotka ovat samassa linjassa toisiinsa nähden, kuin maassakin…

  3. Vote -1 Vote +1Wespa
    kirjoittaa:

    Taitavat kuitenkin olla onkaloiden suuaukkoja, sillä luolathan eivät mene suoraan alaspäin.

  4. Vote -1 Vote +1aivomato
    kirjoittaa:

    ja nyt sieltä maan alta monkii myyrän ja ihmisen välimuodon näköisiä marsilaisia

  5. Vote -1 Vote +1esko
    kirjoittaa:

    Wespa kiehtovaa :o toivotaan että näin on. :)

  6. Vote -1 Vote +1Johannes
    kirjoittaa:

    Hämmentävä löytö. Luulisi sieltä nyt jotakin valoa kajastavan, mutta kun ei.

  7. -2 Vote -1 Vote +1asdfg
    kirjoittaa:

    no tuoha on mun ham shack :)

  8. Vote -1 Vote +1kaisamaisa
    kirjoittaa:

    ööh, musta toi näyttää lähinnä että joku olis vaan kuvannu reikää paperissa…

  9. Vote -1 Vote +1Righard
    kirjoittaa:

    No jospa kyseessä ei olekkaan valokuva vaan tietokone malli ;)
    Olisihan tuo ihan siistii tietää mitä tuolta montusta löytyy, jäätä, metalleja, kaasuja, pieniä eliöitä niiku bakteereita tms. sillä onhan maastakin löydetty mikrobeja jotka on täysin itseriittosii, eivät tarvi ees aurinkoo :)

  10. Vote -1 Vote +1Anderson
    kirjoittaa:

    Miksei se vain olisi suurehkon asteroidin törmäyspiste joka on jättänyt niin syvän montun että sieltä ei valo heijastuisi pois. Olisi toki mielenkiintoista saada tarkempia kuvia.

  11. Vote -1 Vote +1Jyrki
    kirjoittaa:

    Nykysuomen perussanakirjassa vuodelta 97 sanotaan luolasta seuraavaa: “suurehko maanalainen (t. lumen t. jäätikön sisässä oleva) onkalo.”

  12. Vote -1 Vote +1Toukka
    kirjoittaa:

    Righardille ja kaisamaisalle: no onhan siellä noita jäätiköitä, vai?

  13. Vote -1 Vote +1Miski
    kirjoittaa:

    Se on Marssin per eräukko.

  14. Vote -1 Vote +1heikkinen
    kirjoittaa:

    Toukka:
    On siellä jäätiköitä.
    Löytyivät tässä kuukauden sisällä muistaakseni..
    Ja jäätä on vieläpä siinä määrin että jos se sulaisi, niin vettä riittäisi neljän metrin kerros koko planeetan pinnalle.
    Näin muistelen telkkariuutisissa kerrotun..

    Aika ihmeellistä että nekin vasta nyt huomattiin, vaikka siellä on kaiken näköistä härveliä lennellyt jo vuositolkulla haravoimassa maastoa..
    Tai sitten eivät vaivautuneet kertomaan aikaisemmin.

  15. Vote -1 Vote +1aivomato
    kirjoittaa:

    nyt on löydetty elin kelpoiselta vyöhykkeeltä (exo)planeetta nimeltä gliese 581 c. se löyty 24.huhtikuuta. pinnan lämpötilaksi on laskettu -3-40 celsiusta. se sijaitsee 20,4 valovuoden päässä maasta. vielä ei ole tietoa onko siellä vettä, mutta mikäli on, on elämäkin varsin mahdollista.lisää titoja löytyy wikipediasta osoitteesta http://fi.wikipedia.org/wiki/Gliese_581_c

  16. Vote -1 Vote +1Dragow
    kirjoittaa:

    Photoshopattu! Tai marssisa on jättiläismatoja.

  17. Vote -1 Vote +1Organ
    kirjoittaa:

    Vai on Marsin kelpoiselta vyöhykkeeltä löytynyt elin? Tässäpä todiste elämästä.

Kerro ajatuksesi

*

Amazon.co.uk suosituimmat DVD:t. HUOM! nyt ilmainen toimitus Suomeen kaikille yli £25 tilauksille!