Stalin vierailee Berliinissä

Neuvostoliitossa osattiin romantisoida Stalinia. Tässä propagandapätkässä Stalin saapuu juuri vapautettuun Berliiniin. Vastaan juoksee hurmioitunut ihmisjoukko, joka rakastavaisena ottaa “diktaattorin” vastaan. Myös britit ja amerikkalaiset tulevat lippujensa kanssa iloitsemaan.

Puheessaan johtaja luennoi hyvästä maailmanpolitiikasta ja toivoo rauhan pysyvän tulevaisuudessa. “Rauhaa ja onnea teille kaikille, rakkaat ystäväni!” Ironista sinällään, Stalin ei koskaan vieraillut Berliinissä, mutta nähtyään tämän filmatisoinnin, hän totesi sen niin kauniiksi, että toivoisi menneensä. Hieman ironista myös verrata tätä nykypäivän Hollywood-leffoihin, jossa Amerikka yleensä pelastaa koko maailman.

 

6 Kommenttia aiheeseen “Stalin vierailee Berliinissä” liittyen

  1. Marsu kirjoitti 10.6.2007. 21:51. Linkki kommenttiin |

    Näyttääpä Josif-setä muoviselta, on taidettu laittaa kunnon kerros pakkelia naamaan… vai näytteleekö tässä joku duplikaatti?

  2. kuppazki kirjoitti 10.6.2007. 22:28. Linkki kommenttiin |

    löytyi klaffivirhe! halauskohtuksesta

  3. Nwo kirjoitti 10.6.2007. 22:57. Linkki kommenttiin |

    Mitäs siinä?

  4. Takud kirjoitti 10.6.2007. 23:53. Linkki kommenttiin |

    niinpä

  5. heikkinen kirjoitti 11.6.2007. 12:07. Linkki kommenttiin |

    Näyttää aivan mustavalkopätkältä joka on maalattu jälkikäteen.. Ainakin henkilöiden naamat viittaavat siihen. Jospa niillä ei NLssä vielä ollut värikameroita tuohon aikaan..

  6. Variant kirjoitti 12.6.2007. 9:19. Linkki kommenttiin |

    Pikku oikaisu: Isä Aurinkoinen ei ollut “diktaattori” vaan diktaattori. Tai oikeammin Diktaattori. Hitlerin edesottamuksia pidetään maailmanhistorian hirveimpinä, mutta kyllä tämäkin tyyppi jaksoi hirveyksiä tehtailla ihan Aatun vertaisesti. Äijähän oli hullu kuin paskahuussin rotta. Paradoidi kuin mikä.

Jätä kommenttisi