Viikkokysely: Kuinka suuri oli ensimmäisen tietokoneesi kiintolevy?
Viimeisessä viikkokyselyssä tiedusteltiin, “Milloin kirjoitat mieluiten kommentteja Hilavitkuttimeen?”
Vastauksia tipahteli 378 ja lopputulokseasta päätellen kommentteja kirjoitetaan, kun halutaan ottaa kantaa asiaan. Positiivista myös, että 9% lukijoista tykkää täydentää aihetta!
- 39% - En kommentoi juttuja ikinä
- 27% - Kun haluan ottaa asiaan kantaa
- 9% - Kun haluan täydentää aihetta
- 6% - Kertoakseni, että juttu oli mielestäni hyvä tai huono
- 5% - En osaa sanoa
- 3% - Kun haluan kertoa, että kyseinen juttu on vanha
- 3% - Aina. Minulla on sanottavaa kaikkeen
- 3% - Kun haluan tietää aiheesta lisää
- 2% - Kun haluan huomauttaa kirjoitus- tai asiavirheestä
- 2% - Muu syy
- 1% - Kommetoidakseni jutun sopivuutta verkkosivuille
Tällä kertaa tiedustellaan ensimmäisen kiintolevynne (wikipedia) kokoa. Lähteestä linuxreviews.org selviää, että PC-koneen kiintolevyn koon kasvu on ollut lähes logaritmista. Kokohaarukka onkin koostettu tämän tiedon pohjalta.





(7 ääntä, keskiarvo: 4 / 5)
(4.75 / 5)



80Gt taisi olla, mutta olis siihen aikaan todella suuri.
Äänestin 1 Gt, koska en muista paljonko oli 386-kannettavan kiintolevy.. tuskin ainakaan tuota suurempi… Sekin kone oli oikeastaan vanhempien, mutta sain sen käyttööni myöhemmin, kun he hankkivat uuden koneen, jossa oli peräti 4 Gt kiintolevy
Nykyään on oma kone ja olen hyvin pärjännyt 80-gigasella + 250 Gt ulkoisella.
Kannattaako kotitietokone ostaa? http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4+arkisto%2F03062_1
Lisäähän listaan myös “ei ollut kiintolevyä”. Ensimmäisessä tietokoneessa oli hienostunut 340K 5-1/4″ floppy asema. Rammiakin oli hurjat 128Kiloa. Prosessorina toimi uusi 2MHz prosessori. Siihen aikaan tykki kone. Kyllä, se oli Commodore 128D. Stna, kun tuli heitettyä masiina kaatopaikalle tossa pari vuotta takaperin toimavana, kun olin muuttamassa. Nyt siitä voisi saada jonkun verran kahisevaakin, koska nämä oli niitä hieman harvinaisempia koneita. Faijalla oli myös reikäkortti kone, mutta sitä en voi sanoa omaksi ensimmäiseksi.
tyhymintä mitä voi tehä on nakata tietokone tai joku muu laite pois ja vielä toimivana. ite en nakkaa koskaan mittään pois. en ees rikkinäistä
60 MB kovalevy tais olla mun ekasa konneesa, joka on muuten vielä toimiva, mutta kellon patteri loppunu. commodore 64 löytyy tietenki, mutta siinä ei kovalevyjä oo.
Mullakin on noita jotain ihan onnettomia kovoja… Sun muuta pikku romua. Taas muuto edessä, ja kaikki roskiin prkl
Täytyy nääs mahtuu opiskelee jossain. Kämppä alkaa muistuttaa varastoa pikkuhiljaa 
eka kone jota käytin oli porukoitten ja siinä oli 2Gt kovo. nykyään kannettavan 80Gt ja pärjää jotenkuten
tosinörtithän alotti amigan kovolla, olihan se pieni mut just mahtu hyvä peli siihen
Kolmanteen koneeseeni Amiga1200:een raaskin vuonna 1994 ostaa hulppean 2,5″ 110M kovalevyn, joka taisi maksaa jotain 2500-3000mk. Kyllähän sekin sitten lopulta täyttyi, vaikka vuosien 880kt korpuilla leikkimisen jälkeen tuntuikin isolta.
Mäkin tarttisin tuota samaa ei-kovalevyä -valintaa kuin Mixka. Eka PC:ni oli 2 x 360kB lerpuilla (1987) ja sitten vuoden käytön jälkeen ostin siihen 30MB winsun kahdella tonnilla.
Eka PC oli 40 megan levyllä. Uudella ja hienolla DOS4.01 sen sai alustettua yhdeksi asemaksi, vanhempi 3.3 ei osannut kuin 32M levyt
Kone oli 286/12MHz, VGA näytöllä. Nethack varmaan pyörisi edelleen hyvin ko. koneella…
“Äänestin 1 Gt, koska en muista paljonko oli 386-kannettavan kiintolevy.. tuskin ainakaan tuota suurempi… ”
No ei varmaan ollu noin suuri, 386-aikaan 100 megaakin olisi ollut suuri kannettavassa. Isän parikymmentä tuhatta markkaa maksaneessa läppärissä taisi olla 60 megaa. Omassa ekassa 486-koneessa oli 250 megaa, silloin suurimmat markkinoilla olevat oli varmaan 300-500 megaisia.
Tuo Ylen klippi vuodelta 1983 on kyllä hyvä… ainoa asia mikä noista ajoista ei ole muuttut on Petteri Järvinen tietotekniikan yleisasiantuntijana
En kyllä laskenut kuusnepaan nyt koneeksi, eli 286 muinoin omisti huikean 40 megasen kiintolevyn. Oli vielä tehtaan kautta tilattu semmonen luxus-malli, senaikasella dossilla joutu erottamaan vielä oman 8 megan alueenkin d-asemaksi. Muistiakin oli hurjat mega, eli pääsi tunkemaan ylämuistiinkin jotain.
Marsu: “No ei varmaan ollu noin suuri, 386-aikaan 100 megaakin olisi ollut suuri kannettavassa. Isän parikymmentä tuhatta markkaa maksaneessa läppärissä taisi olla 60 megaa. Omassa ekassa 486-koneessa oli 250 megaa, silloin suurimmat markkinoilla olevat oli varmaan 300-500 megaisia.”
kiitos tiedosta.. en siihen aikaan tiennyt paljoa tietokoneista, enkä niiden sisällöstä, ja nyt jouduin sitten arvoimaan.. mutta enpä osannut kuvitella sitä niin pieneksi
Marsu: “No ei varmaan ollu noin suuri, 386-aikaan 100 megaakin olisi ollut suuri kannettavassa. Isän parikymmentä tuhatta markkaa maksaneessa läppärissä taisi olla 60 megaa. Omassa ekassa 486-koneessa oli 250 megaa, silloin suurimmat markkinoilla olevat oli varmaan 300-500 megaisia.”
kiitos tiedosta.. en siihen aikaan tiennyt paljoa tietokoneista, enkä niiden sisällöstä, ja nyt jouduin sitten arvoimaan.. mutta enpä osannut kuvitella sitä niin pieneksi
4gt oli ekas, vastasin 5gt.
Eka tietokone oli joku halpa VIC-20 -kopio, jossa siis ei todellakaan ollut kiintolevyä. En tosin osannut parin vuoden ikäisenä kuin pelata sillä ja pelinkin piti isosiskon ladata.
Ensimmäinen pappa-betala-inte -kone oli Athlon XP 2200+ jossa 40 Gt kiintolevy. Vastasin silti että ei kiintolevyä.
PS. Eikös taskulaskin voida laskea tietokoneeksi?
Mun oli 60gt mutta laitoin kyselyyn 50gt koska se on lähinpänä totuutta.