i-Limb - Maailman edistynein bioninen käsi
Isossa Britannissa sijaitseva Touch Bionics on kehittänyt i-Limb nimisen bionisen käsivarren, jonka väitetään olevan tällä hetkellä kehittynein lajissaan. Videolla esitelty bioninen i-Limb käsivarsiproteesin jokaista sormea on mm. mahdollista liikutella erikseen pelkällä käyttäjän ajatuksen voimalla.
Lisää tietoa bionisesta käsivarresta löytyy valmistajan kotisivuilta osoitteesta touchbionics.com





(25 ääntä, keskiarvo: 4.32 / 5)



Bernard look. I’m prostitute robot from the future
Bernard look. I’m a prostitute robot from the future
hyvinhän sillä pysty vetää kätee..
varmaan halpa.. veikkaan että harvalla tollasia tulee oleen
Pitäs vielä pystyä säätelemään se kuinka nopeasti sormet liikkuvat.
Tolla on kiva antaa turpaan
Cool.
VivaLaVille: Harvalla nyt, mutta tulevaisuudessa varmasti monillakin.
Aika himo siisti!! Kaverit vois kattoo ku morjestais tommosella ;D
Hah! Tuokaan ei varmasti maksa mitään!
Komeehan toi on, mut kohassa 2:00 näkyy ton äijän pankkikortin salasana
Joo saattaahan tollanen hieman suolaisen hintainen olla.
Eikä oo kyllä itelläni tarvetta tollaseen kun molemmat räpylät toimii vielä
Kaikki on suhteellista, eivätkä proteesit ikinä ole halpoja. Esimerkiksi tavallinen lonkkanivelleikkaus, joita tehdään suomessa satoja, ellei tuhansia vuodessa maksaa noin 10 000 euroa / potilas.
Kannattaa siis olla tyytyväinen, että asustellaan maassa, jossa on yleinen sairasvakuutus, eli keinonivelen (tai tulevaisuudessa keinokäden) saaja maksaa implantista itse vain pennosia verrattuna hoidon todelliseen hintaan.
Lisäksi, jos käden menettäneen työkyky sadaan proteesin avulla palautettua, on kymmenien tuhansien arvoisen implantin hinta nopeasti maksettu yhteiskunnalle takaisin.