Uimahyppy 10,7 metristä 30cm syvään altaaseen
Taiteilijanimellä “Professori Splash” esiintyvä uimahyppääjä on rikkonut oman hurjapäisen uimahyppyennätyksensä livenä Japanilaisessa TV-ohjelmassa. Erityisen hurjapäiseksi tämä hypyn tekee se, että kymmenen metrin ja 70 sentin korkeudesta hyppäävä herrasmies suorittaa laskeutumisen ainoastaan 30 senttimetrin syvyiseen kahluualtaaseen.
Ei lienee tarpeellista erikseen varoittaa, että älkää yrittäkö tätäkään temppua kotona!
Linkki Professori Splashin kotisivuille
Kiitokset juttuvinkistä ZeroEnnalle!





(21 ääntä, keskiarvo: 4.38 / 5)



Tykkimäellä oli joitain vuosia sitten samaa harrastavia temppuilijoita. Korkeuksia en niistä enää muista.. Voisi sanoa että ei järki paljon päätä pakota tuollakaan..
Ihme kaveri…
Katselin tuossa että taisi ylettyä se patja tuonne altaan alle. Siltikin kova suoritus. Pitäis kyllä livenä päästä näkemään tuollainen.
niimpä…pääsispä livenä kattoon tollasta…sais ite tutkia noi kaikki systeemit
noh siis onhan tuossa alla patja pehmusteena…mutta kyllä jos 10metristä tulee mahalleen niin kyllä siinä sisäelimet ovat koetuksella..
Miksi juuri 10,7m? Eikö olisi kelvannut tasan 10m tai 11m?
On kyllä muuten kumma heppu USA paitaansa myöten
Edellinen ennätys oli 10,65. Mitä sitä turhan paljoa lisäämään kerralla. Eihän se Bubkakaan parantanu maailmanennätyksiä kuin sentillä kerrallaan, eikä niitäkään ennenkuin kisoissa joissa niistä maksettiin.
ihan älytöntä.. aika karu äijä.
hullu jätkä