WordPress database error: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1]
SELECT rating_username, rating_rating, rating_ip FROM wp_ratings WHERE rating_postid =

Beepcard luottokortti toimii äänentunnistuksella

beepcard.jpg

Beepcard on uusi melko yllättävä luottokortti-innovaatio. Kortti sisältää pienen mikrofonin ja kaiuttimen sekä äänentunnistussirun. Käyttäjä antaa kortille ääninäytteen, jonka tulee vastata korttiin ohjelmoitua ihmisääntä. Jos ääni stemmaa, kortti toistaa korkeataajuuksisen, vaikeaselkoisen piipityksen. Tällöin korttia pidetään puhelimen tai tietokoneen mikrofonissa, ja käyttäjä todennetaan palvelimen päässä. Aika erikoinen idea, mutta saattaisi toimiakin. Jää nähtäväksi, sillä Beepcard vasta etsii yhteistyökumppaneita.

Lähde: www.gadgetreview.com

Bookmark and Share

5 Kommenttia aiheeseen “Beepcard luottokortti toimii äänentunnistuksella” liittyen

  1. Vote -1 Vote +1Professori kirjoitti 28.9.2007. 10:41. Linkki kommenttiin |

    Taitaa luottamuspula estää tuotteen menekin. Luulisi olevan aika helppoa matkia jotain piipitystä.

  2. Vote -1 Vote +1Mie kirjoitti 28.9.2007. 14:54. Linkki kommenttiin |

    Tuollaisen piipityksen voi sitten nauhoittaa siellä puhelimen toisessa päässä. Aika heikkoa?

    Onkmohan niillä joku juju tuohon? En tiedä. Jos ei ole mitään nauhoituksen estoa, niin aika turha idea.

  3. Vote -1 Vote +1heikkinen kirjoitti 28.9.2007. 15:01. Linkki kommenttiin |

    Mitenköhän onnistuu missään julkisessa tilassa.. Melu on usein kaupoissa korviahuumaava. Ei kuule edes puhelimessa mitä sanotaan vaikka vääntäisi äänet täysille. Yritä sitten kassalla kuunteluttaa jotain korttiin mahtuvan äänentoistopiirin tuottamaa piippausta.. Ei kovin suurta toimimisprosenttia.
    Ehkä on kuitenkin helpompi näpyttää se pinkoodi siihen värkkiin..

  4. Vote -1 Vote +1jassoo kirjoitti 28.9.2007. 16:03. Linkki kommenttiin |

    joo ei tuu kyllä ikinä isompaan käyttöön

  5. Vote -1 Vote +1anon521 kirjoitti 11.11.2007. 18:21. Linkki kommenttiin |

    Professorille ja mie:lle: Eikö tuo luottokortinnumerokin ole aika helppo kopsata parempaan talteen jos niin haluaa? Ei netissä asioidessa nytkään tarvitse muuta kuin luottokortin numeron, voimassaolo ajan ja omistajan nimen. Ei noiden tietojen hankkiminen paljon hankalampaa voi olla kuin jonkun piipityksen nauhoittamisen. Ja kyllä siitä aina kiinni jää, kun oikealle omistajalle lasku tulee.

Jätä kommenttisi