Canon Snap -kamerakonsepti

Yanko Design esittelee jälleen tulevaisuuden innovaatioita. Tällä kertaa suunnittelijana David Münscher. Digitaaliset kamerat vain pienenevät. Lähitulevaisuudessa on varmasti hyvinkin pieneen tilaan mahtuvia laadukkaita kameroita. Onhan niitä toki jo kännyköissä, mutta perus-digipokkari tuntuu olevan vielä kiinni perinteisessä kameranmallissa.
Canon Snap on visio, jossa pieni kamera on ergonomisesti suunniteltu korvaamaan perinteinen pokkarin laatikkomalli. Kameraa pidellään kuvan mukaisesti sormien välissä.
Lähde: www.yankodesign.com





(22 ääntä, keskiarvo: 3.82 / 5)



Itse en ymmärrä miksi tehdään aina vain pienempiä kameroita. Tuskin tuohon kameraan mahtuu edes montaa kuvaa, eikä muistikorttipaikkaakaan ole
Itse käytän vain ja ainoastaan järjestelmäkameroita, sillä niiden kuvanlaatu on helvetin paljon parempi, vaikka megapikseleitä onkin ehkä yhtä paljon…
Hei hei. Tuttavani on ammattilais kuvaaja, ja hänen kuvistaan huomattava osa on otettu pokkarilla (Canon G7). Syynä että pokkari on helppo ottaa aina mukaan. Hänellä on 1. kamerana se Canonin 4mark, tai mikä se nyt on. Ettei vaan olisi niin että olet joku wannabe valokuvaaja.
helmi kun ostaa tommosen ja maksaa siittä ittensä kipeeks ja laittaa taskuun niin hukkuu
Niinkuin Yankon sivuilla lukee “Every Stalker’s Dream” saavat nämä Pera Pervot ottaa näitä peppukuvia vieläkin huomaamattomammin… :/
Itse kuvaan filmille. Kameroita on useita ja jokaisella tulee omanlaisiaan kuvia. Digijärkkärillä lähinnä reproan. Sitäpaitsi pimiötyöskentely on miljoona kertaa hauskempaa ku fotarilla vääntely. Ja jos tekee digitaalista, niin filmistä ei lopu pikselit kesken. Etenkään hitaasta.
Kuinkahan hyvälaatuinen tuollainen on?
No hyvä ideahan tuo, ainahan pienempiä kameroita tänne mahtuu, vaikka onkohan tuossa laatu kovin kummoinen, saattaa olla että linssi ei ole enään parasta luokkaa..
Mutta onhan järjestelmä-kamerat aina omaa luokkaansa, niin laadultaan kuin hinnaltaankin.
Mutta itselläni uskomus on kova että kyllä ne laadun pienenpiikin linsseihin saa vielä parannettua lähes kunnon linssien veroiseksi..
Tätähän ei ole tarkoitettukaan korvaamaan järkkäreitä. Tälle on kokonaan oma kohderyhmänsä, jotka haluavat pienen kameran, jota on helppo kuljettaa mukana. Järkkäriä ei voi kuljettaa mukana reissussa läheskään yhtä helposti kuin pokkaria, joten monet tilanteet jäävät ikuistamatta kameran puuttumisen vuoksi.. Kuljetettavuus menee monilla ohi absoluuttisen laadun tavoittelusta.
pokkarissa on se parempi et siihen mahtuu iso näyttö ja näkee mitä kuvaa (tai siis omast mielest minimi on 3″ parempi jos on 3,5″) sitäpaitsi tuo on aika homon näkönen sormessa
jos tarvitsee erikseen minikameran niin käytän siihen tarkotukseen kännykkää joka on poikkeuksetta mukana
Jos ei halua kantaa kännykkää, niin kamera voi kyllä yhtä hyvin olla vaikka sormuksessa.
Siis come on tuo on K O N S E P T I kamera! Tuo on vain tuollainen että tälläisiksi me saataisiin ne kamerat!
Olihan tuolla James Bondillakin jo ainaki kymmenen vuotta sitte kamera sormuksessa, vaikkakin filmille tallensikin..
Tollasilla kevyillä pikkuvempaimilla tulee useasti tahattomia tärähdyksiä ja heilahduksia, siksi suosin vähän isompia ja painavampia.
tyylikäs muotoiluhan tuossa on, sitä en voi kiistää…
Tuo olisi juuri sellainen, että sillä ottaisi muutamat hauskat kuvat kavereista kun on meininki on väsynyttä, mutta jos haluaa kuvata ottaa kunnon kameran.
Taitaisi siis minulta tuo jäädä ostamatta, vaikka hauska onkin =D