Japanilainen Lego-insinööri Jun Brick on painanut pitkää päivää jo vuoden rakentaessaan 1:40 kuuden metrin mittaista pienoismallia kuuluisasta Battleship Yamatosta. Paloja on kulunut jo 100000 kappaletta. Erittäin vakuuttavaa toimintaa, tosin luulisi sitä, että jotain parempaakin tekemistä olisi. Kenties miehellä on pakkomielle. Sivuilla on muitankin mielenkiintoisia projekteja.
Lähde: www.geocities.jp (via gizmodo.com)
Facebook-keskustelu
Varmaan saanu aika tiheää käyä ostamassa lisää tai sitten omistanu/hankkinu ihan liikaa leegoja…..
offtopic(Itellä oli aina kova homma löytää edes tarpeeksi saman värisiä paloja yhtä seinää kohti)offtopic
Noita paloja saa tilattua suoraan legolta sellaisen määrän kun tarvitsee. Taitaa netissä olla sellainen ohjelmakin jolla voi suunnitella oman lego-mallin ja sitten tilata siihen tarvittavat palat suoraan netin välityksellä.
On kyllä näyttävä rakennelma.
Liikaa aikaa… 😀
Tyypillistä käyttäytymistä kun ei saa naista, nii pitäähä ne paineet johonkin purkaa
Olis hyvä mennä kylään ja “liukastua” tuon rakennelman lähella 😀
Toivottavasti tuonne kannen alle ei jätetä noita puulevyjä, mitkä näkyy tuossa tykistä perään päin.. Sehän olisi huijaamista. Hieno paatti kuitenkin.
seon huijausta sonkyllähieno enluota siihen
LEGO insinööri nimeltään Brick? 😉
Sen siitä saa kun on liikaa aikaa 😀
^^Jos katsoo projektin sivulta lisäkuvia, näkee että mainitsema “puulevyt” eivät suinkaan ole puulevyja vaan nekin on legoista tehtyjä harmaita levyjä joten ei ole huijausta
Niin ne ovat toimeliaita nuo eräät ja neuvokkaita. Tänä päivänä meillä Suomalaisillakin olisi oma lego-panssarilaiva vai täytyisikö käyttää nimitystä plasticwarship. Taannoin muutama vuosi sitten kun Suomeen tuotiin satojatuhansia piraattilegoja olisi niistä saanut rakennettua merivoimillemme ovelasti rauhansopimuksen kiertävän panssarilaivan. Mutta ei, viisaat tullin virkamiehet tuhosivat nämäkin legot parisen vuotta sitten anjalankoskella.
itse pienenä rakentelin “suuria” laivoja legoista ja yhden noin 150 palikkaisen laivan tekeminen kesti about 2 päivää joten melkoisen työn on tyyppi tehny … muuten omille laivoilleni kävi aina samoin pistin ne hyllylle näytille ja äiti siivous päivänä “tiputti” vahingossa ne..:D
Legolandissa Tanskassa on kyllä vieläkin isompia näytillä… Kun kävin, siellä oli muistaakseni joku 800000 palanen versio mt.rushmoresta. Ei tosin yhden miehen rakentama, mutta kuitenkin.
Tiedoksi Jyrkille: se on suomeksi _taistelulaiva_ Yamato. Opetelkaa suomea!
No perskules. Ku laittaa suomeksi, nii sitten valitetaan, että ei oo pommikone, ja ku laittaa enklanniks, nii valitetaan, että pitäs olla suomeks.
Kiitos ja kumarrus Jartzalle että hän jakoi valaistunutta viisauttaan meidän pimmennossa kulkevien keskuuteen.
tuo japsi varasti minun idean 🙁
jos mä jaksaisin tollasta tehdä ni mä ainakin liimaisin ne kiinni. mahtais meinaan vituttaa kun tollanen tipahtaa. AUTS
mulla on itellä kaikki saatavat technic lego rakennussarjat!!??
olen tehny niistä tosi ison lego panssari-vaunun.
mitat on: 2,5m (leveys) ja 3,0m (pituus) ja 4,0m (korkea)
että heh!!!!
Mitä jos toi tippuis lattialle,just sitte ku se on valmis… Taitaa itku päästä kaverilta.
Tai siis hajota,toihan ei mahdu pöydälle,eli se ei voi tippua…… heheheh
Joo kerran näin YouTubes et joku oli amerikkalainen toimittaja haastatteli jotain semmoista 2m lego talon rakentajaa ja sillä oli mikki. Rakentaja varoitti siit johdoista kerran sitte se kyseli et kuinka kauvan se oli rakentanut sitä se tai vastata joku 4kk en muista nyt niin sit toimittaja oli vaa WOU! Sit se käveli ja se johro osutaloon ja koko talo romahti 5 sekunnissa. Sit se rakentaja oli suu auki ja toimittaja oli vaa “I`m sorry. I`m so sorry”
Pahoittelen kirjoitus virheistä.
Laiva on valmis
http://www.apachefoorumi.net/index.php?topic=34379.0
siis vuosi?????????????asuukohan jossain kerros talossa.jos kuvaa kattoo lähempää nii siä näkyy keittiö.eli tila vähissä