Cyba-Lite Lantern tuottaa valoa ilman saastetta

Vaikka päivät jo piteneekin, on ulkona melkoisen pimeää. Kaikenlaisia “vedettäviä” lamppuja sitä on liikenteessä. Tässä tyylikäs Cyba-Lite Lantern, joka minuutin veivaamisella valaisee 8-10 minuuttia. Lisäominaisuutena on mahdollisuus ladata auringonvalosta tai tupakansytyttimestä. Valon tuottaa 15 LEDiä. Hintaa 40 euroa.
Lähde: www.thesolarcentre.co.uk
Onko sinulla jo vedettävä valaisin?






(8 ääntä, keskiarvo: 3.5 / 5)



Yksikään konkka ei pidä/anna varausta minuutin veivaamisella, sen vertaa, että valaisis paskan vertaan, ellei ledit ole jotain 0,1 mW luokkaa, joten onnea ostajille. Joko lyhty on todella surkea valoteholtaan tai sitten se sammuu hetkessä.
Ei ole veivattavaa, mutta löytyy vatkattava lamppu ja tossa ainakin pysyy hyvin virta ja näyttää tarpeeksi. Tullut hankittua saaristohommia ajatellen, kun vesitiivis ja kelluukin.
Voihan toi veivi olla “hätätilanteessa” hyvä lisä, mutta kuka noita normaalikäytössä veivata viitsii. Että se siitä ympäristönsäästöstä.
Tänään tuli rakettien kylkiäisenä pumpattava lamppu.. Hyvinhän tuo tuntuu pikaisesti testattuna toimivan, ennakkoluuloista huolimatta. Käteviä esim autoon tai mökille, hätätilanteen tai sähkökatkon varalle.
Hyvää uuttavuotta kaikille!
Meillä on muutama sellainen 10€ pumpattava taskulamppu. Virta pysyy todella hyvin, eikä valaisutehokaan ole mikään onneton.
Kaikki lamputhan toimivat samalla periaatteella, se kampi vain taitaa sijaita voimalaitoksessa käyttövoimanaan Vesi taikka Höyry josta se sitten johtimia pitkin siirretään kuluttajille. Toistaiseksi muut käyttövoimat kuten tuulivoimalan ilmavirta ja aurinkoenergian fotonien kampeamien elktronien käyttö on meillä pojoisessa kovin vähäistä.
Älkääkä nyt kommentoiko etten unohtanut ydinenergiaa, ydinvoimaloitoksessakin generaattorin kampea pyörittää höyry jota reaktori tuottaa.
Oles ny….Reaktori tuottaa lämpöä, joka höyrystää vettä jonka höyry pyörittää generaattoria.