WordPress database error: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1]
SELECT rating_username, rating_rating, rating_ip FROM wp_ratings WHERE rating_postid =

SOTAB 1 -robotti etsii öljypäästöjä

SOTAB 1 -robotti etsii öljypäästöjä

Öljy näyttää olevan suuri turvallisuusriski. Paitsi että sen tarve aiheuttaa sotia ja pörssikriisejä, sen kuljettaminen meriteitse on suuri uhka luonnolle. Viimeisimmän uutisen mukaan suuri öljylauttaonnettomuus esimerkiksi Suomenlahdella aiheuttaisi ydinvoimaloiden lauhdeveden puutteen. Pelottavaa.

SOTAB 1 (Spilled Oil Tracking Autonomous Buoy) -robotti on Osakan yliopistossa kehitetty laite, joka valvoo öljypäästöjä. Kuvasensorit tunnistavat öljylautat jo kaukaa ja niistä välitetään tieto valvontakeskukseen. Viskositeettianturit tunnistavat, joko robotti on öljylautalla. Laite mittaa myös tuulen, syvyyden ja lämpötilan. Useat SOTAB 1 -robotit näkyvät kartalla GPS:n avulla ja tiedot saadaan kerättyä reaaliaikaisesti.

Lähde: www.pinktentacle.com

Bookmark and Share

2 Kommenttia aiheeseen “SOTAB 1 -robotti etsii öljypäästöjä” liittyen

  1. Vote -1 Vote +1RedBaron kirjoitti 23.2.2008. 10:58. Linkki kommenttiin |

    SS American Star Grande finale.

    http://de.youtube.com/watch?v=i3XGMYzMOJU

  2. Vote -1 Vote +1Kekkonen kirjoitti 23.2.2008. 16:36. Linkki kommenttiin |

    Saa aika monta tuommoista uittaa, jos meinaa laajemmankin alueen tarkastella. Eikä puhuta mistään sadoista kplsta.

Jätä kommenttisi