Pentagon Bushille: Ilmastonmuutos tuhoaa meidät

Julkisuuteen vuotaneessa Pentagonin raportissa ilmastonmuutos mainitaan todelliseksi ja kasvavaksi ilmiöksi, joka tuhoaa välillisesti maailman sodilla. Raportti on osoitettu nimenomaan George W. Bushille, joka on useaan otteeseen kieltänyt ilmastonmuutoksen mahdollisuuden ja keskittänyt energian kansallisen turvallisuuden takaamiseen.
Salaiseksi tarkoitetussa raportissa varoitetaan usean suuren Euroopan kaupungin jäämisestä veden alle sekä mm. Britannian ilmaston muuttumisesta vuoteen 2020 mennessä samanlaiseksi kuin Siperiassa nyt. Ydinasekonfliktit, massiiviset kuivuudet, nälänhätä ja laajalle leviävä mellakointi todetaan uhaksi.
Useat valtiot hankkivat ydinaseen uhatakseen sillä osapuolia, jotka ovat riskinä kansan ruoan, veden ja sähkön saannille. Maailmanlaajuinen epätasapainoisuuden kehittyminen peittyy tällä hetkellä terrorismin uhan taakse. Häiriöt ja konfliktit tulevat yleisiksi ja sodankäynti tulee osaksi jokapäiväistä elämää.
Hurjia näkymiä siis. Nähtävästi kaikki syyt ja seuraukset voidaankin nyt helposti kaataa Bushin niskaan, joka alkukaudesta tuki öljyntuottajia.
Lähde: www.guardian.co.uk





(13 ääntä, keskiarvo: 4.38 / 5)



“…sodankäynti tulee osaksi jokapäiväistä elämää”
Ai että! Vähäsen jännitystä tähänkin elämään. Kunnon kaikki vs. kaikki sota
mitenköhän sitten tämä raportti vuoti julkisuuteen? riippuu aika paljon siitä että uskonko tämän olevan jotain salaliittojuttua..
Ei todellakaan voida kaikkea kaataa Bushin syyksi. Bush on korkeintaan osa syyllinen. Niin ja en edelleenkään usko (ihmisen aiheuttamaan) ilmastonmuutokseen.
…ja Bush sanoi: “etsimme sen suurimman ilmastonmuutoksen aiheuttajan joka maailman kolkasta ja tuhoamme sen!”.
Ihminen on varmaan auttanut luontoa ilmastonmuutoksessa, mutta en millään pysty kuvittelemaan, että kahdentoista vuoden kuluttua Lontoossa kuljettaisiin kesäisin turkiksissa.
Tämä ilmastonmuutos on aika pitkälti mielipide, ainakin tuntuu siltä, kai se on kivaa väittää vastaan=)
Bushin kohdalla tosin tilanne on eri.
Jos joku luottaa kauhukuvien toteutumiseen, nyt on korkea aika etsiä suojapaikka ja aloittaa aseiden & ammusten ja muun vastaavan kerääminen. Jos Englanti on Siperia vuoteen 2020 mennessä, muutos tuskin tapahtuu vasta vuonna 2019.
Hohhoijaa… Jos muutokset Euroopassa tulevat olemaan kuvatun kaltaisia, mikseiköhän se näy lainkaan kiinteistöjen ja maan hinnoissa? Vastaus on, että suuri yleisö ei luota näiden poliittisesti motivoituneiden kauhukuvien toteutumiseen.
Maapallon ilmasto on jatkuvassa muutoksessa. Viikinkiaikoina Euroopassa oli lämpimämpää kuin nyt. Van Goghin aikoihin Hollannissa joet jäätyivät luistelukuntoon talvisin. Kukaan ei ole koskaan luvannut, että ilmasto pysyisi aina samanlaisena. Historian valossa olisi ääliömäistä odottaa ettei ilmasto muuttuisi.
Oma veikkaukseni on, että Euroopan ilmasto vuonna 2020 on suht’ samanlainen kuin nytkin. Mutta silloin vihervasemmiston hysteerikoilla onkin jälleen joku uusi uhkakuva, jonka toteutumisen estämiseksi teollisuutta on alasajettava, veroja nostettava ja valtaa siirrettävä kansallisilta, vaaleilla valituilta hallituksilta Kominternille ..hups… kansainvälisille järjestöille.
Jaa että nyt on Lontoo jo muuttumassa Siperiaksi.. Mielestäni edellinen pelotteluväite oli että Lapissa voidaan aloittaa banaanin viljely. Tuntuu hiukan ihmeelliseltä miten nuo tutkimukset heittävät.. Entäs -kun- kumpikaan väite ei toteudu?
Se olis kyllä hienoa, jos sais banaanipuita lapin tundran tilalle. Meikä alkaa nyt kyllä kannattaa ilmastonmuutosta.
Mä en niitä banaanipuita sinne taho, ois kivempaa viettää kesälomaa Inari järvellä palmupuun varjossa kesämökin kuistilla ja välillä läpsiä malariasääskiä hengiltä… Sitten puuttuu enää pari apinaa ja vahva kanta ebolaa niin maailma pelastuu (kuten se yksi hörhö sanoi tvssä :D).
Sarkasmi, se nyt vain ei aukea kaikille…
Itse asiaa kummemmin kommentoimatta totean vain hilavitkuttimen taas kerran eksyneen aika kauas kohdealueestaan…
Ei aina jaksa kirjoittaa erilaisista laitteista, Tojar. Ilmeisesti tämäkin artikkeli kuitenkin puhuttelee ihmisiä, sillä keskustelua on runsaasti.
Jotakin tulee tapahtumaan vuonna 2010, valitettavasti tämä marginaali on niin pieni etten mahdu kirjoittamaan tähän perustelujani. Mutta ihan lyhyesti sanottuna se mitä tuolloin tapahtuu ei ole ihan kivaa.
Jotakin tulee tapahtumaan myös vuonna 2012. http://en.wikipedia.org/wiki/2012
Eri asia sitten, huomaammeko sitä ja kuinka nopeaa se on.
RedBaron: Shanghain maailmannäyttely?
Eiku Tojar haluaa lukea ainoastaan usb-strippareista. Ettei vaan tarvisi ajatella.
Mentiinpä taas asiattomuuksiin… Toki USB-stripparikin on eräänlainen hilavitkutin, tosin aika turha sellaisesta täällä uutisoida, mutta enhän minä näitä bloginaiheita päätä. Mielipiteensä saa kai kuitenkin sanoa? Hilavitkutin on näemmä myös poliittinen blogi. Ja taas asiaa kommentoiden, Bushin haukkuminen ei paljon ajattelua tarvitse. Kunhan lukee jotain suomalaiselta uutissivustolta ja copypasteaa vaikkapa tänne, niin johan ollaan “ajateltu”. Asiallista keskustelua on varmaan turha toivoa, sen verran asenteellista porukkaa täällä, ja Suomessa yleensäkin.
Krjoitin tänään juttuja hilavitkuttimista. Toivottavasti kelpaavat. Tästä artikkelista vielä sen verran, että tekstissä ei “haukuta Bushia”. Ainoa asia, johon otin kantaa, ja poliittisesti argumentoin oli, että “syyt ja seuraukset voidaankin nyt helposti kaataa Bushin niskaan”.
banaanin viljely suomessa
ja venäjä muuttuminen sperian kaltaiseksi jo 2020 mennessä tuohon en voi usko
Se oli kyllä Britannian ilmasto joka oli muuttumassa Siperian kaksoisveljeksi… Mutta kyllä tämä hieman kummalta tuntuu, jos alunperin piti muutoksen olla äärimmäisen hidasta, mutta nyt sitten saa ihmetellä huomen aamusti kun kasvaa palmupuita kotioven edessä. Kyllähän jotain tapahtuu ilmastolle, en kiellä, mutta en ala panikoimaan sen takia.
Täällä päin on kuitenkin meri nousemisen sijaan vain laskenut =D Ja jos halutaan panikoida, voidaan mainita myös maapallon magneettisten napojen “luonnollinen vaihtuminen” joka on muuten pahasti myöhässä. Sen vaikutuksista en kyllä tiedä. Kertokoot se joka tietää.