Han Solo karboniitissa -työpöytä

Tässä metallista viimeisen päälle leikellyssä työpöydässä on pääosassa Han Solo valettuna karboniittiin. Pöydän alaosan valot himmenevät ja pöytälevynä on puolen tuuman lasi. Melko tyylikäs. Tosin kenties hieman ahdistava. Katsokaapa hauska video Hilavitkutin videoblogista: Tähtien sota 3-vuotiaan selostamana.
Lähde: www.therpf.com






(13 ääntä, keskiarvo: 3.92 / 5)



Voisikos tuollaisia “karboniitti” systeemejä tehdä siten että pistää mallin, esineen tai ihmisen, päälle jonkun ohuen kankaan johon ruiskii polymeerihartsia tai tapettiliisteriä jonka kovetuttua vain maalaa kankaan ja tarvittaessa hio/viimeistelee pinnan? Vai pitääkö tuosta tehdä joku valos tai muuta monimutkaisempaa?
Homma tehdään näin:
1. Otetaan valos silikooni muottiin halutusta objektista, silikooni on helppo irrotaa kopioitavasta objektista niin ettei alkuperäinen malli tuhoudu.
2. Tehdään äiti valos silikooni muottia käyttäen kipsiin, kuivumisen jälkeen kuoritaan silikooni muotti pois jolloin se usein tuhoutuu.
3. Tehdään tytär muotti kipsivalosta käyttäen.
muotti tehdään sen mukaan mistä raakaaineesta isä valos tehdään
- hiekka on hyvä vaihtoehto jos valetaan terästä/rautaa/pronssia…
- puuta käytetään jos tehdään lasista.
- muita eksoottisia materiaaleja käytettäessä on tytär-muotin raakaaineeksi valittava sellainen aine josta isä valos irtoaa ja se ei sekoitu tytär muottiin.
“Han Solo valettuna karboniittiin”
R.I.P.