iBand, eli koko bändin soittimet kahdesta iPhonesta ja yhdestä Nintendo DS pelikonsolista

 

Apple iPhonelle on viime viikkoina ilmestynyt musikaalisia ohjelmistosovelluksia, kuten PocketGuitar kitara ja iAno piano, jotka hyödyntävät innovatiivisesti puhelimen useaa yhtäaikaista kosketusta ymmärtävää multi-touch kosketusnäyttöä.

Sovelluksia esittelevien artikkelien kommenteissa moni on kuitenkin ehtinyt jo epäilemään näiden käyttökelpoisuutta musiikin soittamiseen todellisuudessa. Oheinen video kuitenkin todistaa ainakin allekirjoittaneen mielestä toisin. Videolla esiintyy kahdella iPhonella ja yhdellä Nintendo DS pelikonsolilla musisoiva yhtye, joka tuottaa laitteilla kyllä varsin toimivaa ambient -musaa.

11 Kommenttia aiheeseen “iBand, eli koko bändin soittimet kahdesta iPhonesta ja yhdestä Nintendo DS pelikonsolista” liittyen

  1. cool! kirjoitti 27.2.2008. 14:10. Linkki kommenttiin |

    cool!

  2. [...] Hilavitkutin.com - Uutisia tekniikasta, ilmiöistä ja hilavitkuttimista -… wrote an interesting post today on iBand, eli koko bändin soittimet kahdesta iPhonesta ja yhdestä Nintendo DS pelikonsolistaHere’s a quick excerpt Lataa video omalle koneellesi! Apple iPhonelle on viime viikkoina ilmestynyt musikaalisia ohjelmistosovelluksia, kuten PocketGuitar kitara ja iAno piano, jotka hyödyntävät innovatiivisesti puhelimen useaa yhtäaikaista kosketusta ymmärtävää multi-touch kosketusnäyttöä. Sovelluksia esittelevien artikkelien kommenteissa moni on kuitenkin ehtinyt jo epäilemään näiden käyttökelpoisuutta musiikin soittamiseen todellisuudessa. Oheinen video kuitenkin todistaa ainakin allekirjoittaneen mielestä [...]

  3. [...] Hilavitkutin.com - Uutisia tekniikasta, ilmiöistä ja hilavitkuttimista -… wrote an interesting post today on iBand, eli koko bändin soittimet kahdesta iPhonesta ja yhdestä Nintendo DS pelikonsolistaHere’s a quick excerpt Lataa video omalle koneellesi! Apple iPhonelle on viime viikkoina ilmestynyt musikaalisia ohjelmistosovelluksia, kuten PocketGuitar kitara ja iAno piano, jotka hyödyntävät innovatiivisesti puhelimen useaa yhtäaikaista kosketusta ymmärtävää multi-touch kosketusnäyttöä. Sovelluksia esittelevien artikkelien kommenteissa moni on kuitenkin ehtinyt jo epäilemään näiden käyttökelpoisuutta musiikin soittamiseen todellisuudessa. Oheinen video kuitenkin todistaa ainakin allekirjoittaneen mielestä [...]

  4. okkikokki kirjoitti 27.2.2008. 15:48. Linkki kommenttiin |

    toinen noista”iphoneista” oli ipod touch

  5. Herris kirjoitti 27.2.2008. 15:57. Linkki kommenttiin |

    Ja tämä uutinen oli täällä n. 1½ viikkoa sitten jo

  6. Vate kirjoitti 27.2.2008. 16:35. Linkki kommenttiin |

    Herris
    Täällä on ollut uutinen iAno pianosta ja pocketguitarista, mutta ei ibandista, jossa niillä soitetaan oikein bändissa.

  7. jaska kirjoitti 27.2.2008. 20:27. Linkki kommenttiin |

    Kaunista. Niinhän se taitaa olla, että jos vaan taitoa ja yritystä riittää, niin soittimiksi riittää vaikka kivet ja hammastikut.

  8. Tubelinus kirjoitti 27.2.2008. 21:07. Linkki kommenttiin |

    Mihin tuossa mitään iPhoneja tarvitaan? DS hoitaa homman kotiin ;)

  9. Herris kirjoitti 27.2.2008. 21:30. Linkki kommenttiin |

    No, tämä taisi sitten olla jossakin foorumilla. Muualla.

  10. Ponteus kirjoitti 28.2.2008. 16:58. Linkki kommenttiin |

    Basisti/kitaristi oli vähän tahdista ulkona.

  11. Kekkosen Urho kirjoitti 29.2.2008. 12:55. Linkki kommenttiin |

    Saman huomion tein ku Ponteus :D
    Kitaristilla ei ollu kyllä rytmitajua alkuunsakkaan.

Jätä kommenttisi