Taustapeiliin integroitu GPS-navigaattori

Tähän DSUS DS-400GB -taustapeiliin on näppärästi keksitty integroida GPS-navigaattori, joka ominaisuuksissaan on samalla tasolla kuin normaalit irralliset versiot. Laitteessa on neljän tuuman kosketusnäyttö ja SD-muistikortin paikka. Ja seuraavat asiat tulevat heti mieleen: Onko sallittu Suomessa, miksei ole irrotettavissa, miksi on integroitu juuri taustapeiliin, josta ei ole helpointa tarkkailla tilannetta, eikö taustapeilin kosketusnäyttöä ole vaikea käyttää, entä kun kääntää peilin yö-asentoon. No. Idea se on tämäkin.
Lähde: www.navigadget.com











No vähentäähän tuo autossa olevien ulokkeiden määrää. Navigaattorin käyttöhän on siinä vaiheessä toimivaa kun se opastaa äänen eikä niinkään kuvan avulla. Ja ymmärsin että tuossahan ei mitään peiliä ole vaan kuva tulee kamerasta.
voi siinä olla peilikin, joka toimii sitten automaattisella himmentimellä (menee ns. yöasentoon itsestään).
ei tuo silti ole parhaimmalla mahdollisella paikalla.
jossain mittariston yläpuolella pitäs olla.
-wic
Nimenomaan mittariston yläpuolella olisi paras paikka, ehkä jopa mittariston keskellä.
Mersun S-sarjassa on tv-ruutu nopeusmittarin paikalla (nopeusmittari siis on samalla näytöllä toteutettu). Navigaattori toimii kuitenkin keskikonsolin näytössä. Miksiköhän? Eihän sitä nopeusmittaria tarvitse kun ajaa vakionopeussäätimellä..
Eli ts. tuosta ensimmäisestä lauseesta voidaan ottaa tuo sana “näppärästi” ihan suosiolla pois.
Onhan tuo ideana hyvä, mutta ehkä se 4:3 näytöllinen tomtomi siinä kojelaudalla on kuitenkin kätevämpi kaikin puolin
[...] täällä Hilavitkuttimessa uutisoineet mm. GPS-seurantalaitteesta, GPS-häirintälaitteesta sekä auton taustapeiliin integroidusta GPS-laitteesta. Näyttää myös siltä, että uusi iPhone sisältää GPS-vastaanottimen. Marilyn Light Bag LLC [...]