Microsoft Sphere on kuulan muotoinen multi-touch -kosketusnäyttö

Jos yhtään seuraat näyttöteknologiaa, niin tiedät jo, että tällä hetkellä “se kova juttu” näyttöjen saralla ovat useamman kosketuksen saman aikaisesti ymmärtävät “multi-touch” -kosketusnäytöt. Tunnetuin teknologiaa hyödyntävä laite on tietenkin Applen iPhone, mutta myöskin Microsoftin tiedetään kehittelevän kovaa vauhtia omia “monikosketusnäyttöä” hyödyntäviä sovelluksiaan.
Microsoftin uusimmalle multi-touch näytölle, nimeltään “Microsoft Sphere” saattaa äkkiseltään olla hankalaa keksiä kovinkaan montaa hyötykäyttöä, mutta sovelluksen demo-efekti on sitäkin mainiompi. Kuulan muotoisen näytön pinnalla voidaan esimerkiksi katsella ja järjestellä digikuvia, pelata pongin tyylistä tietokonepeliä tai pyöritellä vaikkapa vuorovaikutteista karttapalloa. Tuotantoon laitetta on turha odotella lähitulevaisuudessa, mutta näytön saattaa sen sijaan tuurilla bongata Microsoftin osastolta maailman tulevilla teknologiamessuilla.
Näyttöä demoava video hypyn jälkeen
Keksisitkö sinä mitään järkevää hyötykäyttöä tälle?
Lähde: www.coolest-gadgets.com






(7 ääntä, keskiarvo: 3.29 / 5)



Ekana tulee mieleen, että tyyliin Heurekassa muksuille opetettaisiin maantiedettä tuollaisella. Voisi olla vähän realistisemman näköinen maapallo
Siihen vielä jostain reaaliaikaiset pilvet leijailemaan, että näkee miten maailma pyörii.
Näyttää blue screen paremmalta pyöreältä näytöltä X-D
No, tällä tekniikalla luulisi lomakuvien siirtelyn p2p-verkoista yleistyvän, joten viranomaiset voivat huokaista helpotuksesta tietäessään, ettei verkossa liiku enää lainkaan tekijänoikeuden alaista materiaalia.
Typo alert otsikossa!
OMG!