ORCA-järjestelmä ilmoittaa mies yli laidan -tilanteesta, ja kenestä on kyse

Laivalta mereen tippuneiden miehistön jäljitys on ongelmallista. “Man Overboard Indicator”- eli MOBI- eli “Mies yli laidan”-tiedotin on laite, jonka tarkoituksena on auttaa tällaisissa tilanteissa. Virginialaisen firman MOBI on nimeltään ORCA eli “Overboard Recovery Communications Apparatus”. USAn merivoimat suunnittelevat tämän laitteen testaamista 105 aluksellaan.

Laite aktivoituu kun se joutuu kosketuksiin veden kanssa. Tällöin tulee hälytys mies yli laidan -tilanteesta. Laite kertoo etsijöille radiosignaalin avulla sijaintinsa. Lisäksi laitteessa on tunnistin, joten etsijät tietävät kuka on kyseessä. Paitsi yksittäisissä tapauksissa, myös esimerkiksi laivan upotessa tällaisesta keksinnöstä on erittäin paljon hyötyä pelastusoperaatiossa.

Lähde: www.briartek.com, (via dvice.com)

10 Kommenttia aiheeseen “ORCA-järjestelmä ilmoittaa mies yli laidan -tilanteesta, ja kenestä on kyse” liittyen

  1. vikke kirjoitti 23.8.2008. 17:58. Linkki kommenttiin |

    Entä silloin kun joutuu työskentelemään kaatosateessa kannella, hälyyttimet huutaa eikä tiedä onko mies meressä vai missä.

  2. plaa kirjoitti 23.8.2008. 18:29. Linkki kommenttiin |

    “Laite kertoo etsijöille radiosignaalin avulla sijaintinsa.” jos tuo systeemi on tarpeeksi tarkka niin eipä tuossa ole ongelmaa.

  3. Johannes kirjoitti 23.8.2008. 18:36. Linkki kommenttiin |

    Raymarinella on saman kaltainen malli huviveneihin. Tämä malli toimii niin että napilla voi hälyttää olevansa meressä, tai jos laite joutuu yli sadan metrin päähän päätelaitteesta ilmestyy kuvaruutuun mies yli laidan merkki. Että ei mitään uutta taivaan alla.

  4. Jyrki kirjoitti 23.8.2008. 19:15. Linkki kommenttiin |

    Laitteessa on myös “väärä hälytys”-nappi siltä varalta, että käyttäjä menee vahingoksi esimerkiksi suihkuun sen kanssa.

  5. RedBaron kirjoitti 23.8.2008. 21:21. Linkki kommenttiin |

    Tuollainen pitäisi heti integroida itämeren matkustajalaivaliikenteen maihinnousukortteihin.

  6. vikke kirjoitti 23.8.2008. 21:22. Linkki kommenttiin |

    RedBaron, hyvä idea :)

  7. Sir Antti kirjoitti 24.8.2008. 10:49. Linkki kommenttiin |

    Vestekin kuvastossa on myös laite, joka osaa ohjata veneen kiertämään veteenpudonnutta automaattisest. Käytännöllinen aluksissa, joissa on vain yksi henkilö.

  8. Tärkeämpi ihminen kirjoitti 25.8.2008. 0:37. Linkki kommenttiin |

    Tuohan on mainio idea! Voi pelastaa meidät ministerit ja yliasiamiehet ensin ja rahvaan vasta sitten, kun osa ehtii kuitenkin tilastojen mukaan paleltumaan kuoliaaksi Itämeressä lilluessaan.

  9. Jarska kirjoitti 25.8.2008. 10:42. Linkki kommenttiin |

    Jaa, Moby Dick ja Orca-tappajavalas? Hah.

  10. Jamppa kirjoitti 25.8.2008. 13:45. Linkki kommenttiin |

    Sattumalta “Orca” oli myös Tappajahai - elokuvassa aluksen nimi..

Jätä kommenttisi