Vuoden 1978 Corvette muunnettuna Batmobile-autoksi

Mark Shields elvytti Corvetten vuosimallia 1978 ja muunsi paketin 1989-vuoden Tim Burtonin Batman-elokuvan Batmobiiliksi. Muuntaminen tehtiin käsin käyttäen mm. tiivistä vaahtoa ja lasikuitua. Vuoden 1989 Kenner-leluauto toimi mallina. Auto on katsastettu Teksasissa. Omistaja ilmoittaa hetken jahkailtuaan myyvänsä auton 50000 dollarilla.

Auto kerää turhankin paljon katseita ajossa, ja vaaratilanteita on syntynyt, kun vieressä olevan auton kuski alkaa kaivaa kameraa takapenkiltä moottoritiellä.

Lähde: www.markshields.com (blog.makezine.com kautta)

10 Kommenttia aiheeseen “Vuoden 1978 Corvette muunnettuna Batmobile-autoksi” liittyen

  1. Vote -1 Vote +1Wertti kirjoitti 15.10.2008. 15:14. Linkki kommenttiin |

    No joo… Onhan tuo nyt suht siististi toteutetun näköinen, mutta ottaisin kuitenkin mieluummin alkuperäisen Corvetten.

  2. Vote -1 Vote +1ighea kirjoitti 15.10.2008. 17:39. Linkki kommenttiin |

    Tämä on niitä hetkiä jolloin alkaa toivoa, että tilillä olisi rutkasti ylimääräistä rahaa! :D

  3. Vote -1 Vote +1Ermade kirjoitti 15.10.2008. 21:56. Linkki kommenttiin |

    Jos tuo turbiini mikälienee edes toimisi tai siivekkeillä olisi jotain käyttöä, niin olisi parempi. Nyt tuo näyttää vaan uskomattoman lelulta, että mielummin ottaisin alkuperäisen, vaikka tuon version valmistuksen laadussa ei olekaan kauheasti valitettavaa.

  4. Vote -1 Vote +1FF kirjoitti 15.10.2008. 22:02. Linkki kommenttiin |

    No mitä muuta tuon on tarkoitus ollakaan kuin iso lelu :)

  5. Vote -1 Vote +1Ermade kirjoitti 15.10.2008. 22:12. Linkki kommenttiin |

    Niin no, makunsa kullakin, mutta itse en ajaisi leluautolla. Kyllä ne tyylikkäitä saa olla muttei leluja, jos niillä meinaa kehdata tiellä ajaa.

  6. Vote -1 Vote +1Pete kirjoitti 16.10.2008. 7:36. Linkki kommenttiin |

    Vaikka tuo kyseinen Batmobile on mielestäni kaikista Batmobileista se hienoin, niin silti nhooooouuuuuuuu!!!! Raiskattu nätti auto tuollaiseksi :(
    Olisi käyttänyt ennemmin tuoreampia malleja, jotka eivät ole niin hienoja kuin tuo vettetyyppi

  7. Vote -1 Vote +1Nimetön kirjoitti 16.10.2008. 8:55. Linkki kommenttiin |

    olisi hienompi ilman noita takasiipiä

  8. Vote -1 Vote +1Jarska kirjoitti 16.10.2008. 9:23. Linkki kommenttiin |

    Hah, turbiiniin saisi hyvin mahdutettua subwoofferin, methinks.

  9. Vote -1 Vote +1XXX kirjoitti 16.10.2008. 19:44. Linkki kommenttiin |

    perskeles tuollahinnalla han saa jo hiaromma käytetyn BMW:N tai merseedeksen taikka audin esim TT OMG siis thosi rosvo kun myy tyollaista lepakkojen röttelömyteröä lepa lepakoille .. ei voimuuta sanoakuin että myyjällä on viilu hampaat ja musta pressu viittana ja sateensuojana kun on kova rahantarve hahaha

  10. Vote -1 Vote +1Nimetön kirjoitti 16.10.2008. 23:54. Linkki kommenttiin |

    Joo, onhan tuossa vaikutteita batmobilesta, mutta aika kaukana tuo on siitä alkuperäisestä, eli ei lähelläkään alkuperäistä. Se (muistaakseni) Ruotsalaisen jampan versio joitakin vuosia sitten oli toteutukseltaan sentään alkuperäistä vastaava, tosin toimi paremmin kuin kuvauksissa käytetty, mm. kulki suoraan…

Jätä kommenttisi