Muistikortinlukijahiiri
Hiiressähän on sisällä aika paljon ilmaa. Ainakin jos vertailee hiirien kokoa, niin huomaa, että pienempiäkin on saatavilla. Niin miksei sitten otettaisi hyötyä irti tästä tilasta ja yhdistettäisi hiireen vaikkapa muistikortinlukija. Jälleen on yksi laite vähemmän pöydällä. Olettaen, että muistikortinlukijahiiri korvaa tavallisen muistikortinlukijan. Toisaalta hiiressä voisi pitää jatkuvasti muistikorttia vaikkapa backuppina.
Optinen sensori tarjoaa 800 dpi:n tarkkuuden. Ergonominen muotoilu sopii sekä vasen- että oikeakätisille. Ja erikoisuutena siis SD-muistikortinlukija. Mukana tulee MiniSD- ja MicroSD-adapterit. Painoa 81 grammaa ja hintaa 15 taalaa. Toimitetaan myös Eurooppaan.
Lähde: usb.brando.com.hk






(4.78 / 5)



Wau, oivaltavaa mutta silti yksinkertaista *taputapu* 2000-luvun luha?
Kätevä, ostaisin kyllä.
Ei ihan uusin innovaatio kuitenkaan. Itsellä oli Sonyn kortinlukijalla varustettu hiiri yli viisi vuotta sitten.
Mahtuuko se kokonaan hiiren sisälle vai törröttääkö kuin kuvassa?
Itse kaipaisin läppärin kaveriksi hiirtä, missä olisi integroituna mokkula. Tuli vaan mieleeni kun hypistelin tuota lähes hiiren kokoista Huawei E220:a. Saisi yhden usb-paikan samalla vapaaksi. Pitäisköhän mennä samantein patentti-toimistoon?