DocScanner tekee iPhonesta skannerin

docscanner_hilavitkutin

Jokin aika sitten uutisoimme kätevästä, itse tehdystä kuvaustelineestä, joka muuntaa minkä tahansa matkapuhelimen dokumenttiskanneriksi. Jutussa esiintynyt nokkela telinesovellus on innoittanut myös kotimaista -softataloa, joka on jo ehtinyt toteuttamaan puhelimella skannaamista varten oman -sovelluksen.  Sovellus osaa dokumentin kuvaamisen ohella esimerkiksi kääntää otetun kuvan automaattisesti suoraan, poistaa dokumentin ympäriltä turhat alueet ja tehdä automaattisen keystone-korjauksen. Lopulta dokumentin saa suoraan lähetettyä eteen päin vaikkapa pdf-dokumenttina.

Varsin näppärältä kuulostava sovellus siis. Vielä kun iPhonen kesällä esiteltävässä uudessa versiossa saadaan laitteeseen parempi kamera, niin skannerille löytyy entistä enemmän käyttöä. Hintaa sovelluksella on -sovelluskaupassa ehkäpä hieman suolaiset 7,99€

Linkki sovellukseen Applen iTunes-verkkokaupassa

Samaa aihetta sivuavat artikkelit

Arvioi jutun mielenkiintoisuutta
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä (14 arviota, keskiarvo: 2.36/5)

Kommentit

  1. +1 Vote -1 Vote +1Nimetön
    kirjoittaa:

    “Hintaa sovelluksella on iTunes-sovelluskaupassa ehkäpä hieman suolaiset 7,99€”
    Eipä tuo kyllä mikään kallis ole…

  2. Vote -1 Vote +1Nimetön II
    kirjoittaa:

    Erkille se taitaa olla suolainen hinta.

  3. +2 Vote -1 Vote +1Erkki Kirjalainen
    kirjoittaa:

    No riippuu tietenkin mihin sitä vertaa. App Storessa 8 euroa sijoittuu kuitenkin sovellusten hinnoissa yläpäähän. Kun kyseessä on melkoisen yksinkertainen (vaikkakin toimiva) sovellus, niin siihen nähden hinnoittelu on mielestäni hieman korkea.

    Mielipiteet ovat tietenkin sallittuja ja jokainen tekee varmasti itse omat ostopäätöksensä.

  4. Vote -1 Vote +1Down2earth
    kirjoittaa:

    Miksi täällä puhutaan aina iPhone sovelluksista, mutta ei koskaan s60-alustan sovelluksista? Monet innovatiivisista softista on tehty jo kauan sitten s60-alustan luureille. Tuollaistakin vastaavaa käytin jo vuonna 2006 ScanR nimisellä softalla silloisessa N70:ssä. Se toimi myös faxina.

  5. +3 Vote -1 Vote +1Erkki Kirjalainen
    kirjoittaa:

    Down2earth: Hei, haluatko kirjoittaa jutun jostain mielestäsi ylivertaisesta s60 softasta Hilavitkuttimeen? Tämä onnistuu kyllä. Voit ottaa yhteyttä vaikkapa yhteydenottolomakkeella: http://www.hilavitkutin.com/anna-palautetta/

  6. Vote -1 Vote +1esierkki
    kirjoittaa:

    down2heart esimerkiksi siksi että iponen sovellukset ja iphone itsessään on kiinostavampi kuin s60

  7. +4 Vote -1 Vote +1kalle
    kirjoittaa:

    Ärsyttää 9 ja 99 ja 999 ja 9999 loppuiset hinnat.

  8. +9 Vote -1 Vote +1ghhö
    kirjoittaa:

    iPhonella mikä tahansa sovellus tuntuu olevan suuri innovaatio, vaikka sama olisi tehty muilla puhelimilla jo vuosia sitten.

  9. -1 Vote -1 Vote +1narude
    kirjoittaa:

    voi kun saisi iPhonen symbian softalla… en millääh haluaisi naimisiin iTunesin kanssa.

    (pahimmat fanaatikot varmaankin jo teroittelevat kirveitään ja selvittelevät IP osoitettani :D )

  10. +2 Vote -1 Vote +1vieras
    kirjoittaa:

    “iPhonella mikä tahansa sovellus tuntuu olevan suuri innovaatio, vaikka sama olisi tehty muilla puhelimilla jo vuosia sitten.”

    Se johtuu siitä, että suurimmalle osalle Iphonen käyttäjistä Iphone on eka puhelin millä voi ajaa kohtalaisesti softaa. Niillä on ollu joku peruspuhelin, josta ne on siirtyny Iphoneen. Aika vähän kait on siirtynyt Iphoneen kenellä on aiemmin ollut toisen firman kalliimpi puhelin ja osannut myös käyttää niiden ominaisuuksia. En ole vielä löytänyt montaa softaa mitkä on ekana tullu Iphonelle, vaikka niitä suunnilleen kaikkia vähän erikoisempia on hehkutettu siihen malliin.

    Tosin on mullakin pari hyvää softaideaa, jotka aion toteuttaa ensin Iphonelle ja sen jälkeen symbianille, koska tuo iphonen softakauppa on sen verran hyvin toteutettu ja Noksun vastaava kauppa on vasta tulossa.

  11. Vote -1 Vote +1heeeheh
    kirjoittaa:

    Symbian iphonessa se ois hirveää symbian on yks huonoimmista kännykään alustoista esim mulla li iphonea ennen 5800,n96 js n95 kaikissa symbian ja kaikki oli ihan pa***ja

  12. +1 Vote -1 Vote +1Tuomas Rasila
    kirjoittaa:

    Hei,

    Kiitoksia kommenteista! Tuossa olisi muutama kuva siitä miltä näyttää saman softa S60-versio:

    http://fi.norfello.com/content/ensimmäiset-kuvat-docscanner-s60-versiosta

Paluuviitteet

  1. (click to show comment)

  2. -7 Vote -1 Vote +1Buzz | Norfello
    kirjoitti:

    (click to show comment)

Kerro ajatuksesi

*

Amazon.co.uk suosituimmat DVD:t. HUOM! nyt ilmainen toimitus Suomeen kaikille yli £25 tilauksille!