

Polaroid on viimein päässyt palaamaan juurilleen. Polaroidin PoGo-minitulostin on ollut myynnissä jo jonkin aikaa, mutta vasta nyt on yhdistetty tulostin kameraan. Kyseessä on siis Polaroidin vanha tuttu hyväksi todettu konsepti: pokkari, josta tulee valokuva ulos sivusta. Tarkkuutta kamerassa on 5 megapikseliä ja se toimii kuten mikä tahansa digitaalipokkari. Kuvat tallentuvat muistikortille ja niitä pääsee rajaamaan jo kameran näytöllä. Kun kuva on sopivassa kuosissa, tulostus-nappulaa painamalla se tulee printtinä ulos kameran kyljestä.
Tulostamiseen käytetään erityistä sinkki-lämpöpaperia, joka on tuhriintumaton, vedenkestävä, haalistumaton ja repeytymätön. Lisäksi tässä 5,1 x 7,6 cm:n tulosteessa on tarra, jolla sen voi kiinnittää vaikkapa kaverin otsaan. Tulostusprosessi kestää 40 sekuntia. On tämä mielestäni edelleen varsin uskottava konsepti. Ei nimittäin varmana tulisi kannettua erillistä minitulostinta digipokkarin mukana kuitenkaan. Saa nähdä tuleeko tästä suosikki. Hintaa on 229,95 puntaa ja toimitukset alkavat 26.5.2009.
Lähde: www.firebox.com

(37 arviota, keskiarvo: 4.57/5)


valokuvaan ei nähtävästi tule perinteisiä valkoisia reunuksia, joista polaroid-kuvat yleensä tunnetaan. onneksi ei kuitenkaan kokonaan kuollut polaroidin konsepti
Mielestäni kuvankäsittelyvalikossa saisi olla rasti ruutuun -tyylinen valinta haluaako ne reunukset vai ei
Siinäpä heille suunnittelusarkaa!
5,1 x 7,6 cm paperiin ei paljoa jää nähtävää jos tuo sisältää vielä valkoiset reunat
tuo on aika iso kokonen! http://www.youtube.com/watch?v=1tZKqp3BmbU video siitä!!
Uskomattoman hieno juttu! En oo yhtää kamera-miehiä mutta tämmönen on ehkä pakko hommata!
(click to show comment)
Uskoisin, että tuo paperi on aika kallista… Mutta ihan hieno konseptihan tämä on.
(click to show comment)
“Parempi olisi kamera, jossa sähköposti.”
Tai muistikortti jossa WLAN + ohjelma, joka lähettää kuvat aina avoimen langattoman verkon kohdalle sattuessa sun netissä olevaan dropboxiin.
paljonko ton hinta on euroissa ja näyttäis siltä että paperi tohon maksaa 8 puntaa jolla saa 30 paprua. kiitos jo etukäteen
Toinen video tuotteesta:
http://www.youtube.com/watch?v=7uL6BssSBaQ&feature=related
Huomatkaa mitä esittelijä sanoo “you can add borders”.
Eli kun kyseessä siis on digipokkari niin tottakai sillä voi muokkaillakkin kuvia ennen tulostusta
Pakko-ostos!