Concept2 SkiErg -kuntalaite simuloi sauvakävelyä

Sauvakävely on normaali näky nykyään kaupungillakin. Jos haluaa kuitenkin harrastaa kävelyä ns. kaapissa, niin Concept2 SkiErg tulee apuun. Käsien ja jalkojen yhteisliikkeen on todettu voimistavan hyvin lihaksia jaloissa, käsivarsissa, hartioissa sekä keskikropassa. Tällainen rytminen liike on myös luontaista ihmiselle. SkiErg-laite oikeastaan simuloi erilaisia kuntosuoritustilanteita, joita voidaan hienosäätää juuri oikeaa lihasryhmää vahvistamaan.
Tämä kun vielä yhdistettäisiin juoksumattoon, niin sauvakävely saataisiin siirrettyä kokonaan sisätiloihin. Mikä tietysti luo kysymyksen: Kuka haluaa jumpata sisällä, kun ulkona paistaa aurinko ja metsässä tuoksuu raikkaalta.
Lähde: www.coolest-gadgets.com


Kommentoi








(click to show comment)
Se on kunnallistekniikkaa, sitä “käyttävät” kunnantyöntekijät. Tosin nykyään leppoisa tunnelma on mennyttä fasistisen tilaaja-tuottaja mallin vuoksi mistään ei tule mitään edes entiseen malliin koska aika menee neuvottelupeleissä.
Kuntailua!
Sisällä haluaa jumpata silloin kun ulkona on vaakasuora räntäsade ja pururata on tuuman paksuisen märän jääkerroksen peitossa.