
Ploque on ottanut pyhäksi tehtäväkseen pelastaa ja taltioida vanhojen pelikoneiden äänilastut. Seurauksena on syntynyt Ploque Chipsounds 1.0 software-syntetisaattori, joka sisältää kaikkein legendaarisimpien 80-luvun pelikoneiden äänimaailmat.
Chipsounds sisältää kymmenen eri äänilastun parametrit, joista tunnetuimmat lienevät SID (Commode 64), 2A03 (NES) ja DMG-CPU (Gameboy). Vaikka äänet ovat emuloituja, Chipsounds on tähän astisista chip-emulaatioista tarkin.
Chipsounds toimii itsenäisenä virtuaali-instrumenttina tai äänitysohjelman plugin-soittimena (VST, AU ja RTAS). Hintaa ohjelmistolla on 75 dollaria (Win/Mac).
Kiinnostuneet: täältä löytyy ilmainen Chipsounds demo EP.


(9 arviota, keskiarvo: 3.89/5)


HYVÄ SUOMI!
(click to show comment)
makia
Voisi kyllä demoa kokeilla. Itse olen tähän asti vääntänyt chiptune-ääniä kappaleisiin vain refx:n QuadraSID:illä, mikä sekin emuloi ainoastaan SIDiä.
On myös mukava nähdä välillä musiikkiin liittyviä juttuja sivulla!
tää on hieno (onkohan ollu juttua jo?):
http://www.midibox.org/dokuwiki/wilba_mb_6582
MB-6582 – MIDIbox SID Synthesizer V2
Suosittelen pelimusiikista pitäville sivustoa kohina.com