They’re Real by Jean Salamin, Space Invaders 3D:nä

They're Real by Jean Salamin, Space Invaders 3D:nä 1

They're Real by Jean Salamin, Space Invaders 3D:nä 2

Kaikki ei aina välttämättä ole sitä, miten sitä on tottunut katsomaan. Atarin aikojen alussa kehittämiä 8-bittisellä grafiikalla työstettyjä -pelihahmoja on käytetty ties missä ja ne toimivat myös eräänlaisena populaari-alakulttuurin tunnusmerkkinä. Nuo kummajaiset on totuttu näkemään jonkinlaisina hyönteisinä tai kuumoduuleina. Tai siis minä itse näen ne niin.

Jean Salamin on löytänyt varsin hyvän uuden näkemyksen asiaan. Invaders-hahmothan ovatkin vain varjokuvia todellisista avaruuden kappaleista, tässä tapauksessa avaruusaluksista. Liekö pelin suunnittelijat tulleet aikoinaan ajatelleeksi mitään tällaista. T-paitaa myydään 18 dollarin hintaan.

Lähde: www.threadless.com (via fashionablygeek.com)

Samaa aihetta sivuavat artikkelit

Arvioi jutun mielenkiintoisuutta
1 Tähti2 Tähteä3 Tähteä4 Tähteä5 Tähteä (14 arviota, keskiarvo: 4.14/5)

Kommentit

  1. -32 Vote -1 Vote +1a
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  2. -23 Vote -1 Vote +1Nimetön
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  3. +6 Vote -1 Vote +1Kokkeli
    kirjoittaa:

    Ehkeivät alkuperäisen space invadersin tekijät tarkoittaneet hahmojen olevan varjokuvia, vaan ehkäpä suoraan ylhäältä kuvattuja…

  4. -10 Vote -1 Vote +1cool
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  5. -5 Vote -1 Vote +1Pertt1
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  6. +2 Vote -1 Vote +1kakkula
    kirjoittaa:

    meikäläinen tykkää. siis naisesta ainakin. tosin taidan omata jonkinlaisen silmälasifetissin. jahas nyt menee hiukan ohi aiheesta.

  7. -11 Vote -1 Vote +1a
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  8. +7 Vote -1 Vote +1JTKone
    kirjoittaa:

    Eikös 8-bittinen grafiikka viittaa enemmänkin värisyvyyteen(256 väriä).
    Mutta Atarin 8-bittisellä pelikonsolilla tuskin mietitään varjokuvia vaan miten yleensä palikoista saataisiin avaruusalus.

  9. +1 Vote -1 Vote +1XsF124
    kirjoittaa:

    Mielestäni se on kyllä ihan kaunis lukuunottamatta naamaa XD. Aihetta parhaimmillaan :D DDD.

  10. -1 Vote -1 Vote +1asdasddasd
    kirjoittaa:

    Tulee jotenki tosta akasta mieleen Lois Griffin Family guysta http://stewiesplayground.com/wp-content/uploads/2008/03/lois-griffin.png

  11. -5 Vote -1 Vote +1makkonen
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  12. +6 Vote -1 Vote +1Momoshi
    kirjoittaa:

    Ite ootte rumia. Varsinkin tämä yksi joka haukkuu toista rumaks eri nimimerkeillä.

    Hiton hyvin keksitty kyllä :D Ostaisin jos olis jossain kaupassa käden ulottuvilla.

  13. -5 Vote -1 Vote +1hehj
    kirjoittaa:

    (click to show comment)

  14. +2 Vote -1 Vote +1eaer
    kirjoittaa:

    Mikä tässä nyt on pääaiheena nainen vai paita? Naisesta ei ole mitään huomautettavaa, miksi olisi? Ihan perus tavis nainen, joka voi kävellä vastaan kaupungilla milloin vain. Porukka varmaan tottunut näittiin megakissoihin, joita tälläkin foorumilla viljellään.

  15. -3 Vote -1 Vote +1rrrrr
    kirjoittaa:

    Näyttää ihan konttori naiselta, pankin virkailijalta. Osoitekkin kertoo kaiken. Tuohon naamaan kiteytyy koko nörtteiden ydin(tosin finnit ei näy)

  16. Vote -1 Vote +1Juippi
    kirjoittaa:

    Mallit on kyl yleinsä hyvännäkösii, mut vissiin poikkeus vahvistaa säännön…

Kerro ajatuksesi

*

Amazon.co.uk suosituimmat DVD:t. HUOM! nyt ilmainen toimitus Suomeen kaikille yli £25 tilauksille!