Design Q esittelee uudenlaisia ratkaisuja lentokoneen matkustamoon


Jos tiettyihin lähteisiin ja niiden esittelemiin trendeihin on uskomista, niin tulevaisuuden lentokoneissa matkustetaan tämän tyyppisissä tiloissa. Ja eihän kyse välttämättä ole edes uusista koneista vaan vanhojen sisustus voidaan laittaa kokonaan uusiksi. Design Q ottaa vaikutteita turistiluokkaan armeijan lentokoneista ja istuttaa matkustajat käytävien sivuille kasvotusten. Busseissa ja junissa tämä onkin jo useassa maassa tuttu järjestely, joten miksei sitä voisi soveltaa lentoliikenteeseen.
Bisnesluokassa hyödynnetään kerrossänkyjä ja -istuimia siten että tilan jokainen neliö otetaan tehokäyttöön. Rungon korkeampaan keskikohtaan mahtuu sängyt ja sivuilla yksittäiset istuimet. Suunnittelussa on kiinnitetty huomiota myös lastaamisen tehokkuuteen, ja nämä uudet matkustamomallit saadaan nopeammin täyteen ja tyhjäksi. Lisäksi niiden rakentaminen tulee halvemmaksi kuin perinteisten mallien.
Toisaalta nämä uudenlaiset matkustamot on suunniteltu alle 80 minuutin lennoille, joten tämä tietenkin rajaa markkinoita. Toisaalta näkisin, että jotkut pidemmällekin matkaavat voisivat hyvinkin tinkiä matkustamon tilasta, jos se näkyisi lipun hinnassa. Lentoliikenne tuntuu olevan jonkinlaisessa murroksessa.
Lähde: www.smh.com.au (via www.bornrich.org)












(13 ääntä, keskiarvo: 4.23 / 5)
(4.80 / 5)



Mikäli ei ole vesistöä ylitettävänä, on 80 minuutin lennot aika turhia. Juna on nopeampi.
vallan mahtavan näkonen toi. siis ei jestas ainaki vois sitte nukkuu kunnolla…..mut sit on turvalliisuus kysymys
Muutama idea noista näyttää aika hengenvaarallisilta. Miettikääpä miten tuollaisten viritysten kanssa käy pakkolaskussa… Nykyiset istuimethan on suunniteltu pettämään persauksen alta, että ihan koko isku ei tulisi matkustajaan asti.
Osa noista ratkaisuista voi olla kyllä vaikea saada täyttämään viranomaisen vaatimaa 16G kiihtyvyyden kestävyyttä pakkotilanteissa. Ja massaakaan ei tietty voi mahdottomia olla kun tahtovat nuo lentolaitteet olla kovin massakriittisiä laitteita.
Miksi alle 80min lennoilla tarvitsis nukkumaan mennä??
Ei taida amerikan markkinoille olla suunnattu ku aika pieni ihminen pitää olla, että noihin mahtuu istumaan/makaamaan.
Kopli, entäs Helsinki-Ivalo? Juna/bussi-kombolla menis lienee jotain 15h, lentokoneella reilu tunti?
Se luonnollisesti pätee ainoastaan sivistysvaltioissa joissa on joukkoliikenne hoidettu edes jollain tasolla kuntoon.
Lentokoneet ovat aivan liian turvallisia. Määräyksiä pitäisi vapauttaa niin että ihmiset voisivat valita lentokoneidensa turvallisuustason tahtonsa mukaan. Turvallisuutta voidaan vaihtaa mm. mukavuuteen, nopeuteen ja hintaan. Lentokoneet ovat äärettömän turvallisia lentomääriin verrattuna, mutta imago on heikko johtuen siitä että jos jossainpäin maailmaa tapahtuu onnettettomuus niin kaikki saavat kuulla siitä.