Potentiaalisia patentteja osa 5

Rotat ja hiiret ovat olleet ihmiskunnan vitsauksena jo tuhansia vuosia. Ne viihtyvät lähellämme mm. siksi että meillä on tapana kerätä ruokaa varastoon ja varaston puolustaminen on ollut työn ja taistelun takana. Asia oli näin myös 1800-luvu Pohjois-Amerikassa, joka myös villinä läntenä tunnettiin. Tuolloin ihmisten väliset erimielisyydet ratkaistiin kuudesti laukeavilla ja näiltä ajoilta on jäänne amerikkalaisten intohimon aseita kohtaa. Tämä luonnollisesti herätti ajatuksen siitä, että jos kotia ja omaisuutta puolustettiin kaksijalkaisia tuholaisia vastaan revolverilla, niin miksi samaa tekniikkaa ei käytettäisi myös nelijalkaisiin ystäviimme.

Revolveri-hiirenloukku

Vuonna 1882 yhdysvaltain patenttihallintokeskus kirjasi patentin yllä näkyvän kuvan kaltaiseen hiirenloukkuun. Puiseen telineeseen kytkettiin kiinni revolveri, jonka liipaisimeen oli yhdistetty jonkinlaisen mekanismin kautta juustonokare. Kun hiiri, rotta tai juustofetissistä kärsivä naapurin isäntä sitten meni palaan koskemaan, mekanismi laukaisi yhden panoksen kohti herkuttelijaa. Voisin epäillä, että tällä ansalla lähti hengiltä isompikin rotta.

Jotain aikakauden hengestä Yhdysvalloissa kertoo se, että patentin keksijä (jonka nimeä ei valitettavasti lähteessä mainittu) ilmoittaa patentin soveltuvan asennettavaksi esim. oveen tai ikkunanpieleen toivottamaan epätoivottuja vieraita tervetulleiksi.

Vaikka emme ole korvausoikeudenkäyntien luvatussa maassa, niin tunnen pakottavaa tarvetta sanoa tähän loppuun; älkää kokeilko tehdä tätä kotona.

Lähde: totallyabsurd.com

Bookmark and Share

28 Kommenttia aiheeseen “Potentiaalisia patentteja osa 5” liittyen

  1. +4 Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 11.11.2009. 15:09. Linkki kommenttiin |

    aika hauska…en tiennyt että tolle oli haettu patentti…kerran kaverin kanssa väsättiin tommonen ilmapistoolista ihan kokeilun vuoks….siis kettän ei tapettu (eläimiä) vaan heitettiin joku pullonkorkki siihen laukasimeen ja katottiin että tuliko reikä

  2. -20 Vote -1 Vote +1juhhuhhuh kirjoitti 11.11.2009. 17:12. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  3. +2 Vote -1 Vote +1tööt kirjoitti 11.11.2009. 17:49. Linkki kommenttiin |

    ^ Ehkä tää on kuitenkin tarkotettu johonki syrjäsempään kellariin, autotalliin tai ruokavarastoon :D

  4. Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 11.11.2009. 18:52. Linkki kommenttiin |

    Nii haku hiiri tulee nii lattias on reikä ja lattialämmitys/vesijohdot on paskana/vuotaa….

  5. +3 Vote -1 Vote +1Hannu Leinonen kirjoitti 11.11.2009. 20:15. Linkki kommenttiin |

    Hyviä pointteja lattialämmityksistä ja vesijohdoista. Kannattaa kuitenkin muistaa, että 1800-luvun Yhdysvalloissa jolloin keksintö on keksitty jo juokseva vesi talossa oli jonkin sortin yleellisyysjuttu, eikä lattialämmityksestä osattu edes haaveilla.

  6. -5 Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 11.11.2009. 20:32. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  7. -33 Vote -1 Vote +1??? kirjoitti 11.11.2009. 21:01. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  8. -6 Vote -1 Vote +1Samaa mieltä kirjoitti 11.11.2009. 21:35. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  9. -15 Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 11.11.2009. 21:38. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  10. -3 Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 11.11.2009. 21:39. Linkki kommenttiin |

    no voisi sitten laittaa niin että siinä ei lue click to see coment….ei kukaan tajua kaikki luulee et viesti on tyhjää tai muuten vaa spammia tai linkistä tulee virus tai avaa jonkun toisen tyhmän sivun

  11. +8 Vote -1 Vote +1Hannu Leinonen kirjoitti 11.11.2009. 22:34. Linkki kommenttiin |

    ervyi45: Siitä ei ole montaakaan viikkoa kun viimeksi täällä oli tästä keskustelua siitä, että lukijat luulevat tietävänsä ylläpitäjiä paremmin sivuston tarkoituksen ja aihealueet. Tämä on etusivulla siksi, että sivusto käsittelee vimpaimia, laitteita ja kaikkea niihin liittyvää vuosikymmenistä tai sadoista riippumatta.

    Noista peukku ylös/alas-nappeja pidän itse ainakin käytännöllisinä. Tämän viestin ensimmäisen peukuilla piiloon äänestettyä kommenttia itsekkin tavailin kovasti, sillä se oli kirjoitettu melko epäselvästi ilman välimerkkejä, isoja kirjaimia ja puhekielellä.

    Viestin kirjoittamiseen siis kannattaa panostaa jos kommenttia aikoo lähettää ja vaikka lukea se kerran itse läpi ennen lähettämistä, niin tuskin kukaan niitä sen jälkeen enää miinus-äänillä hautaa piiloon.

  12. -13 Vote -1 Vote +1Samaa mieltä kirjoitti 11.11.2009. 22:55. Linkki kommenttiin |

    (click to show comment)

  13. +7 Vote -1 Vote +1Hannu Leinonen kirjoitti 11.11.2009. 23:03. Linkki kommenttiin |

    ^En itse usko että täällä sillä periaatteella toimittaisiin. Tosin eihän sitä varmaa tietoa mistään voi saada, mutta itse uskoisin että hilavitkuttimen lukijakunta ei ole niin lapsellista.

    Minun mielipide on se, että yksittäiset viestit saavat yksinkertaisesti paljon miinusta sen vuoksi, että siinä viestissä on asioita, jotka ärsyttävät monia ihmisiä. Näitä syitä voi olla vaikka se, että kirjoitus on niin sekava että itse asia jää epäselväksi tai vaikkapa välimerkkien kuten pisteiden ja pilkkujen puute.

  14. +3 Vote -1 Vote +1XsF124 kirjoitti 12.11.2009. 0:06. Linkki kommenttiin |

    Kyllä viestejä haudataan piiloon pelkästeen senkin takia, että muut ovat jo panneet kyseiseen viestiin miinuksen. Näin ainenkin minä luulisin. Ja enemmän kuin kirjoitusasu, niin luullakseni vaikuttaa itse sisältö ja asia. Sitäpaitsi jos huomaa, että suurin osa muistakin on jotain mieltä, niin äkkiäkös sitä on itsekkin, joskaan itse en tähän YLEENSÄ mene sortumaan.

    Näin mielestäni.

  15. +2 Vote -1 Vote +1Nimetön kirjoitti 12.11.2009. 1:55. Linkki kommenttiin |

    En minä ole ainakaan havainnut mitään merkittävän suurta miinusmafiaa täällä. :shock: Tuntuu siltä että nämä ruikuttajat ovat niitä, jotka ovat saaneet miinuksia/puoltavat miinuksia saaneita kommentteja.

    Näihin arvosteluihin vaikuttaa varmasti, se että osa porukasta arvostelee kommentteja itse viestin sanoman perusteella, osa kirjoitusasun. Itse arvostan enemmän sanoman tärkeyttä, mutta pitää kirjoitusasunkin olla kelvollista.

    Tottakai sosiaalinen painostus, tai mitenköhän kuvailisin sitä, vaikuttaa niin että on helpompaa antaa miinusta kommentille jos sillä on jo miinuksia ja päinvastoin.

  16. +12 Vote -1 Vote +1Nimetön kirjoitti 12.11.2009. 1:57. Linkki kommenttiin |

    PLÖÖPLÖÖÖÖÖÖ TESTAANPASA PALJON MIINUKSIA VOI KOMMENTILLE TULA :D :D:D:DD::D:D:D:D:D:D:D:D::D:D:D:D:D:D::D:D:D

    vEIKAAN ETÄ MAASKIMI ON 100 :O:O:S:D:D:D:)

  17. Vote -1 Vote +1Nimetön kirjoitti 12.11.2009. 2:00. Linkki kommenttiin |

    Kuinka paljon btw. näitä kommentteja moderoidaan, aika kauan yleensä pysyvät nuo spämmiviestitkin. Ehkä voisi olla vaikka joku automaattinen systeemi joka poistaisi aina viestit kun se on saanut tarpeeksi miinuksia.

  18. +4 Vote -1 Vote +1Tero kirjoitti 12.11.2009. 6:47. Linkki kommenttiin |

    Huomenta täältäkin päin! Itselle tuli, vaikkei pikkuasioihin pitäisi takertua, niin mieleen se, että mitenhän tuo laite “vahvistaa” tuon hiiren painon aiheuttaman liikkeen tuossa laukaisumekanismissa, vai onkohan jousiviritteinen tuo liipaisimen laukaisin..? Mielestäni, mitä joskus pitänyt vastaavia aseita käsissä ja käpälöinyt, niin liipasin oli aikas tiukka painettava, eli ei ainakaan pelkkä hiirenpaino piisaa.

    Ois kyllä mukava (tosin ei liene mahdollista hilavitkuttimesta riippumattomista syistä) nähdä näistä patenttijutuista jotain valaisevampaa piirrustusta tai taustatietoa. Hyviä, mielenkiintosia juttuja on tullut ja toivottavasti jatkuu tämä sarja!

  19. +2 Vote -1 Vote +1Wertti kirjoitti 12.11.2009. 10:33. Linkki kommenttiin |

    Tero, en tiedä 1800-luvun Colteista, mutta olen ampunut nykyaikaisella .357:lla ja ainakin siinä muistaakseni pystyy säätämään liipaisimen herkkyyttä.

  20. +2 Vote -1 Vote +1En kerro. kirjoitti 12.11.2009. 12:17. Linkki kommenttiin |

    Iskuvasara takana sen liipaisimen pitäisi kyllä ”löystyä” täi näin olen kuullut mutta itse en ole ampunut revolverillä koska olen vielä alaikäinen :/
    Ja sitte voisitte pysyä aiheessa.

  21. +2 Vote -1 Vote +1Tero kirjoitti 12.11.2009. 14:23. Linkki kommenttiin |

    Wertti: Mietin samaa, mutta itsekkään en suoranaisesti 1800-luvun asetta ole kädessäni pitäny, puhuinkin vain vastaavasta.. Mutta tosiaan kyllä tuo varmaan jollain on ratkaistu, kyllähän perinteinenkin hiirenloukku jousivoiman ansiosta aikasuuren loven siihen jyrsijään tekee, niin miksei tuossa voisi olla samanlaista systeemiä. Tai niinku nimimerkki “En kerro” toi esille hyvän pointin, jota en itse tullu ajatelleeks ollenkaan.

    Hieno vehjas jokatapauksessa varmaan kyseessä!

  22. Vote -1 Vote +1jooo kirjoitti 12.11.2009. 16:09. Linkki kommenttiin |

    Annoinpa kaikille kommenteille miinuksen ihan huvin vuoksi..

  23. +2 Vote -1 Vote +1joo kirjoitti 12.11.2009. 16:47. Linkki kommenttiin |

    Itte annoin kaikille kommenteille miinuksen ihan huvikseni, myös tälle..

  24. -2 Vote -1 Vote +1ervyi45 kirjoitti 12.11.2009. 17:54. Linkki kommenttiin |

    nyt tossa yhessä vaiheessa alkoi keskustelu mennä niin pois aiheesta että teen foorummille keskutelu palstan tästä miinus asiasta. ei haittaa vaikka turha on. Ja jos olisin mode niin kommentien perusteella olisin antanut bannia jo yhdelle ja poistanut kaikki kommentit….meni tämä minunkin viesti aika asiattomaksi siksi sanonkin……

    kyllähän ilmapistoolilla saisi jo hiiren tapettua jos on viritetty niin että osuisi juuri hiiren päähän…tai jos on automaattiase niin ainakin kuolee kun hiiri ottaa juuston ja ase ampuu ei kuolettavan luodin mutta hiiren paino pitää liipasinta kokoajan pohjassa niin kyllä se varmaan jo jossain vaiheessa kuolee…tosin eläinsuojelijat eivät varm,asti tykkää tästä ideasta…tosin varmaan koko alkuperäisestäkään versiosta saati sitten hiiren tappavista hiirenloukuista. Nykyäänhän on niitä mihin hiiri jää sisään ja sitte voi sen siitä ottaa vaikka lemmikiksi (eläinsuojelijan unelma). Ja pahis taas heittäisi lootan mereen ja antaisi lootan hukkua…(älkää minua katsoko!)

  25. Vote -1 Vote +1hymy pyllylle kirjoitti 12.11.2009. 19:26. Linkki kommenttiin |

    Wertti, eikös 357 oo ihan niinku sen luodin kaliiperi, jos oikein tiedän?

  26. +1 Vote -1 Vote +1XsF124 kirjoitti 12.11.2009. 20:46. Linkki kommenttiin |

    ervy45, kyllä hiiri kuolee ilmakivääristä mennen tullen. Ei tarvi hyväkään osuma olla… Hieman paremmman puoleisella osumalla kuolisi kissakin. :D

    Kaikkein vahvimmat ilmakiväärit tappavat jopa ihmisen, jos päähän osuu…

  27. Vote -1 Vote +1Wertti kirjoitti 13.11.2009. 10:26. Linkki kommenttiin |

    hymy pyllylle, kyllä juurikin niin. Noissa “villin lännen” Colt Peacemakereissa se oli .45, vaikka kyllähän siellä käytettiin muitakin aseita.

  28. Vote -1 Vote +1fdfds kirjoitti 14.11.2009. 17:49. Linkki kommenttiin |

    “Kaikkein vahvimmat ilmakiväärit tappavat jopa ihmisen, jos päähän osuu…”

    Tappavia ne on vaikka jalkaan osuessakin. Kyllä ihan Hong-Kongin 15e ilmakolla saa ihmisen tapettua, ampuu vaikka kaulan valtimoon.

Jätä kommenttisi