Ammatikseen kuvia käsittelevä tietää, että vaikka alkuperäinen valokuva olisi kuinka täydellinen, niin aina löytyy joku joka haluaisi “tuon puun pois tuosta” tai “tätä miestä hieman enemmän vasemmalle”. Koska kuvaustilanteen järjestäminen uudelleen on usein huomattavan hankalaa, lankeaa tällaisissa tapauksissa nakki tavallisesti kuvankäsittelijälle.
Adoben tuloillaan oleva Photoshop CS5 lupailee suurta helpotusta kuvissa olevan informaation muokkailuun ja korjaamiseen. Adoben mukaan Photoshop CS5 jopa oikeasti ymmärtää kuvassa olevaa informaatiota ja osaa tehdä tavallisesti paljon aikaa vaativat muutokset kuin itsestään. Oheisella videolla mallia, mitä sovelluksen myötä on luvassa. Vakuuttavalta jäljeltä kyllä vaikuttaa, myönnettävä on! (vakuuttavimmat kohteukset alkavat siitä noin kolmen ja puolen minuutin kohdalta videossa)
Myyntiin tämä uusi ihmeellinen kuvankäsittely on luvassa Huhtikuun 12. päivä.

(45 arviota, keskiarvo: 4.53/5)


Gimpissä vastaavanlainen toiminto löytyy täältä: http://www.logarithmic.net/pfh/resynthesizer
Kyllä ilmaisohjelmatkin ovat ihan hyviä!
Feikki!!11 Tää on photoshopattu!1
Oh, wait…
Onko Gimpin toiminto yhtä hyvä?
Nyt tiedän mihin kahden vuoden opintotukeni ja vuoden palkkani hukkuu. Sen verran hyvä ohjelma että täytyy ostaa. Mistäköhän sitä rahaa saisi lisää?
Eipä sitä tiiä kuinka pitkälle toi gimpille rakennettu toiminto riittää. Tuossa on demoa siitä: http://gimp-texturize.sourceforge.net/examples.html
Joku kerkesi jo tekemään vastaavan videon Gimpillä ja hyvin näköjään onnistuu silläkin.
http://www.youtube.com/watch?v=r2gonFtc1yc
Tähän asti olen pärjännyt Adobe Photshop 6.0, mutta nyt saa rahaa vastaan oikeasti jotain vastinetta, että vanha ja hyvinpalvellut photoshoppi saa tehdä tietä uudelle. Jos oikeasti toimii noin hyvin, niin saa melkein rajattomat mahdollisuudet muokata kuvaa.
Tuossa katselin molempia GIMPin linkkejä, ja videolla onnistuu sama homma ihan hyvinkin. Mutta tuossa toisessa sitten kuvat (varsinkin se viheriö) näyttävät feikeiltä, koska niiden ympärille on vain lisätty “kopioita” samasta kuvasta, jolloin lopputulos ei ole lähelläkään aidonnäköinen.
En sitten tiedä miten phottarissa tämä ongelma on sivuutettu, jos sitä ollenkaan siinä edes on.
Kahden vuoden opintotuen? Miksi? Jos saat opintotukea niin olet varmasti myös oikeutettu Adoben opiskelijalisensseihin.
Kannattaa katsastaa Adoben Aducational store. En tiedä muuttuvatko lisenssikäytännöt nyt CS5 tullessa, mutta ainakin toistaiseksi opiskelija voi ostaa joko STUDENT -version (ei saa tehdä ansiotyötä) tai EDUCATIONAL -version (saa tehdä töitä, mutta ei voi ostaa jälleenmyyjiltä vaan ainoastaan Adoben nettikaupasta).
Koska esim. Master Collectionin hinnat ovat noilla 699e ja 999e niin ei kannata kyllä maksaa täyttä useamman tonnin pakettihintaa turhaan
Taitaapa tuo mennä hankintaan.
Photarit mulla on menny: 3.0->4.0->7,0->CS2->CS3 ja CS4…ja aina on hommat parantuneet. Viimeisin päivitys CS3->CS4 oli todella tuntuva.
Loistava ominaisuus
~
(click to show comment)
Minusta Audi on miellyttävämpi ajaa kuin Volvo, en kylläkään ole koskaan ajanut Volvoa.