Karkkirasioista valmistettu radio-ohjattava joka kulkee maastossa kuin maastossa

Aikaisemmin ideablogissa lennokin radio-ohjattavaksi modanneena tutuksi tullut Oskar Bots on saanut uusimman projektinsa valmiiksi esiteltäväksi. Herran uusi karkkirasioista ja radio-ohjattavista lennokeista modattu kulkuväline ei vältäämättä häikäise kauneudellaan, mutta mikäs siinä jos kuitenkin kulkee. Tässä Oskarin oma kuvaus rakennelmastaan:
“Taas uusi kauko-ohjattava edellisen jatkeeksi. Tällä kertaa olen nävertänyt radio-ohjattavan karkkirasian, tai jotain sinne päin. Joka tapauksessa semmonen tuli rakennettua. Sisälmykset se on saanut hajonneesta rc-lentokoneesta. Karkkirasia pystyy kulkemaan lähes missä maastossa vain. Sitä on testattu asfaltilla, hiekassa, ruoholla ja vedessä. Kuvat kertokoot loput”
Popularity: 28% [?]











“Kuvat kertokoot loput”
Pitäisikö kuvia olla enemmänkin?
Itsekkin ihmettelin :S
Tarkkoja komentaattoreita, myönnettäköön. Lisäsin nyt myös toisen Oskarin toimittaman kuvan mukaan juttuun. Siinä kaikki.
en usko et tollanen loota kulkee kovin lujaa kun renkaitakaan ei näy ehkä vedessä jos tuo kelluu………….
Kyllähän tuollainen muovirasia saattaa hyvissä olosuhteissa liukua helpostikkin tasaisella kovalla pinnalla, kuten myös vedessä ja märässä ruohikossa….tuo voipi mennä aika kovaakin
Joo, kulukee maalla vedellä ja ilmass.. tosin vedessä pyörii oman akselinsa ympäri. Kehitys- ja testaustyötä (liiankin) läheltä seuranneena voin sanoa, että tulevat mallit ovat kulmikkaampia ja hitusen painavampia, jolloin niillä ihan erilaiset aero- ja hydrodynaamiset ominaisuudet.. Hienoa poeka! Mami on susta ylypee!