Keskustelufoorumi : Ilmaston muutos täyttä p*##**?

Tämänhetkinen käyttäjä: Guest
Hae 
Hae foorumeilta:


 




Ilmaston muutos täyttä p*##**?

Lisää uusi aihe Vastaa viestiin
KäyttäjäViesti

21:46
24.1.2008


Shael

Vieras

Eivät ne ole toistensa pois sulkevia vaihtoehtoja.
Jos haluat käytännön esimerkkejä niin poista asunnostasi ikkunat, ja pohdi sitten onko se lämpimämpi vai kylmempi kuin ennen. ja jos haluat pohtia toista vaihtoehtoa niin mene käymään vaikka suomen linna tunneleissa.

Koita arvata kumpi on kumpi…

2:23
27.1.2008


Nugetti

Vieras

Kyllä se ilmastonmuutos on totta, koska se on jo selvästi tulossa. Joka talvi on ollu aina vaan lämpimämpi.

Eipä tälle oikeen voi muuta, kun toivoa, että joku keksii keinon tuhota tehtaiden päästöt minimaalisuuksiin. Tehtaita kun maapallo on täynnä ja kiinassa niitä riittää. Ettei niistä pääse eroon, eikä kannata päästä, vain päästöistä. Mutta kun niitä on niin PALJON!
Ja isot pomot kun ei vaan jaksa tehä mitään ilmaston hyväksi, koska he eivät elä niin kauaa, jotta näkisivät tuloksen. Sen verran ahneitahan ne (ehkä) ovat.

Autojen päästöt on myös iso asia, mutta ei niin suuret kuin tehtaiden.

Ilmastonmuutos on kyllä täyttä kakkaa, ku ei sille oikeen voi mitään. Ainakaan me pikku suomalaiset. :(
Toivotaan nyt vaan, että isot pomot tekis asialle nyt kunnolla jotain.
Ja me taas voisimme istuttaa niitä puita pihallemme. :)

15:26
12.2.2008


Johannes

Vieras

Laitetaan vähän asiallisempi linkki
http://www.nykypaiva.fi/default.asp?sa=92061

16:22
12.2.2008


Tomi Myllynen

Vieras

40 vuotta sitte oli myös tällanen talvi , että ei tää ilmastonmuutoksesta johdu ( tai ehkä pikkasen ) mutta voi olla niinkin , että sattu vaan tämmönen talvi eteen.

12:47
24.8.2008


Nevssons

Vieras

Ilmaston muutos on jo väistämätön asia. Koska siellä sun täällä maapallolla on jäätyneitä soita (miten kirjoitetaan suo monikossa?). Lämpö sulattaa niitä ja ilmaan vapautuu metaania. Sen vaikustus on kaksikymmentäkertaa pahempi kuin hiilidioksidin (tosin se poistuu nopeammin ilmakehästä). Kun lämpö kasvaa, syntyy ketjureaktio. Suot sulaa aina vain syvemmältä, ja metaania vapautuu aina vain enemmän!
Lopulta pohjoisnapa on sulanut tarpeeksi. Se joko pysäyttää golf virran tai kääntää sen pahemmin eurooppaa päin. Eli eurooppaan tulee joko tosi kylmä, tai tosi kuuma. Molemmat vaihtoehdot tarkoittavat sitä, että euroopassa ei voida tuottaa yhtä paljon ruokaa kuin ennen. Seuraa nälänhätä. Jotkut maat (kuten Suomi) ovat varastoineet ruokaa tälläistä tilannetta varten. Maat jotka eivät (kuten Venäjä) hyökkäävät Toisten maitten kimppuun ruuan toivossa. Syntyy kolmas maailmansota. Loppujen lopuksi maapallolla on enää ruokaa vain muutamalle tuhannnelle ihmiselle.

Joten siksi ilmaston muutosta kannattaa pitkittää. Ihmiset luulevat säästävänsä luonto ostamalla vaikka hybridi-auton mutta hurauttavat lentokoneella ulkomaille. Jotan hyvät ihmiset AJATELKAA!

19:13
24.8.2008


Mape

Vieras

Nugetti sanoi:

Kyllä se ilmastonmuutos on totta, koska se on jo selvästi tulossa. Joka talvi on ollu aina vaan lämpimämpi.


Eipä tälle oikeen voi muuta, kun toivoa, että joku keksii keinon tuhota tehtaiden päästöt minimaalisuuksiin. Tehtaita kun maapallo on täynnä ja kiinassa niitä riittää. Ettei niistä pääse eroon, eikä kannata päästä, vain päästöistä. Mutta kun niitä on niin PALJON!
Ja isot pomot kun ei vaan jaksa tehä mitään ilmaston hyväksi, koska he eivät elä niin kauaa, jotta näkisivät tuloksen. Sen verran ahneitahan ne (ehkä) ovat.


Autojen päästöt on myös iso asia, mutta ei niin suuret kuin tehtaiden.


Ilmastonmuutos on kyllä täyttä kakkaa, ku ei sille oikeen voi mitään. Ainakaan me pikku suomalaiset. (
Toivotaan nyt vaan, että isot pomot tekis asialle nyt kunnolla jotain.
Ja me taas voisimme istuttaa niitä puita pihallemme. )


Toi puhe ainakin on täyttä kakkaa. “ku ei sille voi mitään” Suuri osa kasvihuonekaasuista on metaania, jota irtoaa ruoasta. Jos emme heittäisi biojätettä kaatopaikalle vaan kompostoisimme sen, niin kasvihuonekaasuja olisi paljon vähemmän, voisimme myös muutenkin katsoa että mitä heitämme pois. 80% pois heittämästämme biojätteestä on syömäkelpoista. Hankikkaa vaikka minisika joka syö ruoantähteet jos ette itse syö ruokaanne.

Tuossakin oli vain yksi esimerkki mitä me “pienet suomalaiset” voimme tehdä ympäristön eteen.

19:39
26.8.2008


Vms100

Vieras

Olise aika surkeeta, kun viime talvena sato vettä :o

23:52
2.9.2008


J.

Vieras

Kun David de Rothschild tukee Live Earth konserttia ja kirjoittaa lapsille höpö-höpö kirjojaan niin olen 100% varma että ‘Ihmisen aiheuttama ilmaston lämpeneminen’ on Suurta Huijausta.

16:30
5.9.2008


Iikkuli

Vieras

Zeus sanoi:

Tietenkin ilmasto muuttuu, mutta en usko, että ihminen on sen takana tai vaikuta siihen juurikaan.

Mutta tietenkin on hyvä asia, että ihmiset muuttavat elintapojansa ja elävät paremmin ympäristön kannalta. Eli olen melko paljon Rambon kannalla.

Ja typerä kysymys asiaa sivutaen: onko bio-polttoainnet tosiaan parempi vaihtoehto ympäristön (ehkä joskus myös talouden?) kannalta? Jotakin keskustelu siittäkin on ollut täällä.


Heh, nyt on pakko vastata. Mutta heti alkuun totean että tämä kommenttini ei ole mitenkään kohdistettu Zeukseen vaan käytän hänen kommenttiaan vain esimerkkinä.

Eli, itse olen myös sitä mieltä että ihminen ei itse vaikuta (tai juurikaan vaikuta) ilmastonmuutokseen. No, sitten ajetaan vähäpäästöisillä autoilla, mutta onko toisaalta väliä (tässä vaiheessa oletetaan että ihminen ei vaikuta ilmastonmuutokseen) ajaako paljon päästöjä päästävällä autolla vai ei koska eihän se siinä tapauksessa vaikuttaisi ilmastoon mitenkään. Toisaalta, haitat ihmiselle on varmaan hyvä ottaa huomioon jolloin se voisi ollakin perusteltua. Itseasiassa jostakin joskus luin että hiilidioksidi ei aiheuttaisi ilmaston lämpenemistä mutta tiedä häntä =)

Lisää uusi aihe Vastaa viestiin


Vastaa aiheeseen: Ilmaston muutos täyttä p*##**?

Nimi (vaaditaan):

Sähköpostiosoite (vaaditaan):

Guest URL (required)

Laskutoimitus vaaditan (roskapostin esto)
Mikä on seuraavien summa: 1 + 2        (Vaaditaan)

Vastaus aiheeseen:


 
 

Tietoa Hilavitkutin.com - Uutisia tekniikasta, ilmiöistä ja hilavitkuttimista foorumista

Tällä hetkellä on-line:

2 Vierasta

Enimmillään sivuilla: 16

Foorumit:

Ryhmät: 6

Foorumit: 16

Aiheet: 89

Viestit: 443

Jäsenet:

Yhteensä 303 jäsentä

Yhteensä 151 vierailijaa


Erkki Kirjalainen on kirjoittanut 63 viestiä

Eniten Viestejä Kirjoittaneet:

Kassu - 19

LaTE - 17

Johannes - 11

Astraali_laama - 10

Allu - 9

Ylläpitäjät:Erkki Kirjalainen | Moderaattorit:Erkki Kirjalainen


© Simple:Press Forum - Versio 3.1.2 (Build 340)